Anasayfa Haberler Genel Haberler SEDEC Türkiye 2020, Ankara’da gerçekleştirilecek

SEDEC Türkiye 2020, Ankara’da gerçekleştirilecek

0

Güvenlik ve Savunma Teknolojilerinde Hedef; İhracat,
Hedef Bölge; Asya.

Sınır ve anayurt güvenliğinde ülkelerin politikaları değişiyor. Dünyadaki yeni güvenlik politikaları, Defence Turk’ün Medya Sponsoru olduğu SEDEC Türkiye 2020’de sanayi boyutu ile ele alınacak. Resmi davetliler arasında Boeing, Airbus, Rolls Royce, BAE Sysytems, KAI, Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport, Avrupa Sınır Güvenlik Ajansı Frontex ve Avrupa Güvenlik Örgütü’nün bulunduğu etkinlik, 02-04 Haziran’da Ankara’da. İhracatta en önemli hedef bölgelerden biri ise Asya Ülkeleri.

Dünyanın pek çok ülkesinde artık sınır ve anayurt güvenliği politikaları gündemin birinci sırasında yer alıyor. Ülke yönetimleri, teknolojinin hızla geliştiği bu alanı yakından takip ediyor. Anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik ve savunma sistemleri konularında; yurt içinden ve yurt dışından önde gelen firmaların bir araya geleceği Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Savunma Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (SSI) desteğiyle organize edilen SEDEC Türkiye 2020, dünyadan dev oyuncuları, uluslararası faaliyetlerde bulunan kurum ve kuruluşları Ankara’da buluşturmaya hazırlanıyor.

46 Ülkeden profesyoneller davet edildi

SEDEC Türkiye CEO’su Hilal Ünal Türkan, Asya Bölgesi’ndeki ülkeler ağırlıklı olmak üzere Orta Doğu ve Afrika’dan 46 ülkenin temsilcilerini SEDEC’te ağırlamaya hazırlandıklarını söyledi. SEDEC’in ihracat amaçlı stratejik öneme sahip bir etkinlik olduğuna dikkat çeken Hilal Ünal Türkan, “Türkiye’de geliştirilmiş olan sistem ve ekipmanların dost ve müttefik ülkelere ihracatı ile ilgili olarak çalışmalarımızı Asya Bölgesi’nde yoğunlaştırdık. Türkiye’de gerçekleştirilecek olan SEDEC TÜRKİYE etabına doğru kişileri ve katılımcıları getirebilmek için ‘SEDEC ASIA Ekibi’ni kurduk” dedi.

Güneydoğu Asya Ülkeleri’nde savunma bütçeleri artıyor

Hilal Ünal Türkan, “Asya Bölgesi’ndeki güvenlik ve savunma sektörünün önde gelen oyuncuları ile bağlantıları güçlendiren ekip, bölgenin genel yapısı ve önemli konular hakkında çalışmalar yaparken, SEDEC’e katılan firmalar da ihracat hedeflerini gerçekleştirebilecekleri işbirliği fırsatlarını yakalamış olacaklar” şeklinde konuştu.

Türkan, özellikle Güneydoğu Asya Ülkeleri olan Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Vietnam’da yoğunlaştırdıkları çalışmalarda, bölgedeki savunma sanayi harcamalarındaki artış oranının dikkat çekici bir şekilde yükseldiğini farkettiklerini ifade ediyor. Türkan şöyle devam etti: “Her ülkenin harcamalarının oranları değişse de ortalama %10 oranında artışlar yaşanıyor. Savunma ve güvenlik sektörlerinde genellikle ithalat yapan bu bölgelerde her geçen gün artan güvenlik ve savunma teknolojileri ihtiyacı ise ülkemiz sanayisi için fırsat oluşturuyor. SEDEC, ülke sanayisine ve ihracatına katkı sağlayacak şekilde Asya Bölgesi’nden SEDEC 2020’nin yapılacağı Ankara’ya davetler gerçekleştiriyor.”

Dünya devleri Türkiye’de…

02-04 Haziran 2020 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek SEDEC Türkiye 2020’ye savunma ve güvenlik alanında dünyanın dev oyuncuları Boeing, Airbus, Antonov, Tawazun Holding, Rolls Royce, BAE Sysytems, KAI ve Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un resmi olarak davet edildiğini belirten Türkan, “European Border and Coast Guard Agency Frontex – Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı ve European Organisation for Security (EOS) – Avrupa Güvenlik Örgütü’nün temsilcileri de bu alandaki teknolojik yeniliklerin sergilendiği SEDEC etkinliğinin resmi davetliler arasında” diye konuştu.

“Ülke sınırları, milyarlarca dolarlık geçittir”

SEDEC Türkiye 2020’nin iki ana amacı gerçekleştirmek üzere düzenlendiğine dikkat çeken Türkan, “SEDEC Türkiye 2020 ile kolluk kuvvetlerimizin ve güvenlik yetkililerinin ihtiyaçlarının karşılanması, üretim yapan, ürünü olan sanayicilerimizin de yeni ihracat pazarları geliştirmesi amaçlanıyor” dedi.

Türkiye’nin, coğrafi konumu nedeniyle stratejik öneme sahip bir ülke olduğuna dikkat çeken Hilal Ünal Türkan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kara sınırları 2 bin 949 km, kıyı sınırları ise 7 bin 816 km olan Türkiye’nin toplam sınır uzunluğu 10 bin 765 km’dir. Bu sınırlar, her yıl ticarette ve seyahatte milyarlarca dolarlık bir hesaba sahip olan hayati ekonomik geçitlerdir. Ülkeye giriş  – çıkışı adil bir konuma getirirken sınırlarımızı yasadışı silah ve uyuşturucu ticaretinden, kaçakçılık ve kaçak göçmenlerden korumak yurtiçi güvenliği, ekonomik refahı ve ulusal egemenliği sağlamak için şarttır.”

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ulusal Muhafızları yeniden organize oluyor

Amerikan Ulusal Muhafızları, Rusya ve Çin ile muhtemel bir çatışma ortamı için sekiz tümen…