Anasayfa Haberler Genel Haberler SERÇE çok rotorlu İHA orman yangınlarına karşı

SERÇE çok rotorlu İHA orman yangınlarına karşı

0

Tarihi Gelibolu Yarımadası Eceabat ilçesi yakınlarında çıkan orman yangınını söndürme faaliyetleri kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığınca bölgede yangına yönelik havadan keşif yapılması maksadı ile SERÇE Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı Sistemi talep edildi.

Bu doğrultuda, ASELSAN tarafından geliştirilen yeni tip SERÇE Sistemleri bölgeye ivedilikle sevk edildi. SERÇE Sistemi, özellikle gece karanlık ortamda termal kameralarla toprak altında kalan çıplak gözle görülemeyen yüksek ısıları tespit edip söndürme faaliyetlerine destek oldu.

ASELSAN SERÇE Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı Sistemi kullanımı beğeni ile karşılanmış olup, Bakanlık yetkilileri ile olası orman yangınlarına müdahale aracı olarak SERÇE Sistemine entegre edilebilecek teknolojiler üzerine görüşüldü. Bakanlık alt yapısına entegre edilecek SERÇE Sistemleri ile söndürme ekiplerine anlık veri aktarımını sağlayacak çözümler üzerine çalışılması yönünde mutabık kalındı.

SERÇE-1 Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen SERÇE Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı Sistemi , SERÇE-1, başta keşif, gözetleme ve istihbarat görevleri olmak üzere, yol trafik bilgisi ve sınır güvenliği gibi görev ihtiyaçlarına göre farklı faydalı yük ile donatılabilen, tam otonom görev yapabilen bir insansız uçan sistemdir. Yüksek faydalı yük kapasitesi ile zor koşullarda görev yapacak şekilde geliştirilmiş olan SERÇE-1, standart tümleşik kamerası ile gündüz ve gece görev yapabilmektedir.

Sistem Özellikleri

• Ağırlık : < 6,5 kg
• Uçuş Süresi : > 30 dakika (1 kg faydalı yük ile)
• Seyir Hızı : 45 km/saat
• Haberleşme Menzili : 3 km (standart): > 5 km
• Görev İrtifası : 10.000 Feet
• Katlanabilir kollar
• Yedekli motor yapısı
• Lazer destekli iniş sistemi
• Hedefe kilitlenebilme

İlgili Olarak

SERÇE-1 Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

SEDEC açılış töreni halka açık olarak gerçekleştirildi

Çevrimiçi gerçekleştirilecek olan SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri etki…