Anasayfa Haberler Genel Haberler Siber suçlarla mücadelede yeni birim: SİBERAY

Siber suçlarla mücadelede yeni birim: SİBERAY

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuk olduğu bir programda, son yıllarda ülkemizde ve dünyada giderek artan siber suçlar için Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlar bünyesinde ‘SİBERAY’ isimli yeni bir birimin kurulduğunu açıkladı.

Siber suç, bir bilişim sisteminin güvenliğini ve buna bağlı verileri ve kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemleri kullanarak işlenen suçlardır.Her geçen gün teknolojinin ve bu teknolojilere erişilebilirliğin artmasına paralel olarak bilişim sistemlerine yönelik işlenen siber suçlar da artmaktadır. Özellikle gençler ve çocuklar için ciddi tehdit unsuru olan bu husus için İçişleri Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı içerisinde SİBERAY birimi oluşturuldu.

Dünyaya örnek olacak seviyede ve birçok ülkeye ders verilen bir siber merkeze sahip olduğumuzu  hatta yapılan işlerle Amerika’da FBI ve CIA düzeyinde önemli bir noktaya geldiğimizi söyleyen Bakan Soylu, hukuk, savcılarımız, hakimlerimizle eş güdüm içerisinde gerçekleştirilen siber devriyelerle sanal alemde üst düzey performans sergilendiğini vurguladı.

Konuşmasına yeni oluşturulan birim hakkında bilgiler vererek devam eden Bakan Soylu, “Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Siber Suçlar dairemizin içerisinde, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi siber suçlardan, tehlikelerden korumak için SİBERAY denilen yeni bir program başlatıyor. Siber devriyelerle, özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize musallat olanlara gerekli cevapları verecekler. Şunu ifade etmek isterim, milletimiz rahat olsun, hakaretle karşı karşıya kaldıklarında, sanal alemde iftiralarla karşı karşıya kaldıklarında, dolandırıldıklarında 112, 155, 156’yı aradıklarında, emin olmalarını isteriz, ne olursa olsun eğer yurt içindeyse bizim bunu bulmama ihtimalimiz söz konusu değildir.” dedi.

“Arjantin’deki organize suç üyesini yakalattık”

Suçluların yurt dışında dahi olsa yakalanabileceğini söyleyen Bakan Soylu, “Yurt dışında ise dahi, bunu takip edip suçluyu yakalayabilmek ve cezalandırmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. Bizatihi bu konularla ben ilgileniyorum. Şunu da ifade edeyim, son günlerde dünyanın öteki tarafında bir organize suç üyesini yakalayabilmek için, bakın Gürcistan’dan Ukrayna’ya kadar, Kolombiya’ya kadar, Arjantin’e kadar takip ettik ve en son Arjantin’de yakalattık. Milletimiz ülkesine devletine, devletinin kurumlarına güveniyor bunu biliyorum ama daha daha çok güvensin ve güven duysun. İhbarları bizim için emirdir ve biz takip ederiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Belarus’ta yakalanan Wagner unsurları İstanbul’a gelmek istemişler

Rus paralı asker grubu Wagner mensupları Belarus’tan İstanbul gelmek istemişler Clas…