Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri SOM Füzesi Azerbaycan’a mı ihraç ediliyor?

SOM Füzesi Azerbaycan’a mı ihraç ediliyor?

0

Azerbaycan SOM-A  füzesi mi alacak?

Azerbaycan’da Rusça yayım yapan bir internet sayfasında yer alan habere göre Azerbaycan’ın SOM-A  füzesi ile ilgilendiği belirtildi.

Söz konusu haberde Roketsan pazarlama müdürü Barbaros İzgün’e dayandırılan açıklamada yakın zamanda Türkiye’nin savunma sanayi şirketi Roketsan ve Azerbaycan arasında füze ve roket sistemlerinin tedarikine dair yeni bir anlaşma imzalanacağı ve Roketsan üretimi en son teknoloji ürünlerin Azerbaycan’a teslimatının gelecek yılda devam edeceği, teslimatın parasal tutarının ise açıklanmadığı belirtildi.

“Azerbaycan SOM-A  füzesi ile ilgileniyor”

Söz konusu haberde ayrıca “Aynı zamanda edinilen bilgiye göre Azerbaycan Roketsan üretimi kısa ve orta menzilli, gps navigasyonlu, yeryüzü tarama özelliğine sahip Som-A füzesiyle ilgileniyor.” ifadeleri de yer alıyor.

“SOM’un Azerbaycan Mig-29 uçaklarına entegrasyonu daha önce de gündeme geldi”

SOM füzesinin Azerbaycan MİG-29 uçaklarına entegrasyonuna ilişkin Defence Turk’ün sorularını yanıtlayan savunma sanayii araştırmacısı Turan Oğuz, SOM’un Azerbaycan MİG-29 uçaklarına entegrasyonunun daha önce de gündeme geldiğini, söz konusu haberin doğru olması ve satışın gerçekleşmesi halinde füzenin Azerbaycan tarafından kullanılabileceğini belirtti. Azerbaycan Hava Kuvvetlerinde Kement gibi uzun menzilli bir veri aktarım sistemi olmadığını belirten Oğuz, hedef bilgisi ve yön değiştirme noktalarının füzeye yerde yüklenmesi ile kullanımının mümkün olduğunu ifade etti.

ROKETSAN ürünü SOM füzesinin teknik özellikleri için tıklayınız.

İlgini Çelebilir!

Seri üretim Gripen E 2019’un sonuna kadar havalanacak

Brezilya tarafından sipariş edilen ilk seri uçaklar olan dört adet Gripen E savaş uçağı ha…