SPEAR’a iki varyant eklendi

0

Jane’s 360’ın haberine göre, Birleşik Krallık merkezli füze geliştiricisi MBDA, SPEAR havadan karaya füze sisteminden geliştirilen iki yeni sistem olan SPEAR-EW (Elektronik Harp) ve SPEAR-Glide ile ilgili merak edilen ayrıntıları açıkladı.

MBDA’nın Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na çözüm olarak sunduğu SPEAR sisteminin, bakanlığın Sahada Yüksek Hassasiyet ve Etki Seviyesi 3 olarak isimlendirdiği seviyeye sahip, maksimum 100 kg’lık mühimmat ihtiyacı kapsamında geliştirildiği bildiriliyor. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 2016 yılının Mart ayında MBDA’ya Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri’nin ve Kraliyet Donanması’nın ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla SPEAR silahlarının tasarım ve üretimini üstlenmesi için 411 milyon GBP (536 milyon USD) tutarında dört yıllık ‘SPEAR Cap 3 Geliştirilmesi’ sözleşmesini verdi. F-35 Lightning II ve Eurofighter Typhoon için geliştirilen sistem, Birleşik Krallık’ın hava ve deniz platformları için güçlü bir unsur olacak gibi duruyor.

Etkileyici Özellikleriyle SPEAR

SPEAR, MBDA’nın açıklamalarına göre, kendisine 140 km’lik bir menzil sağlayacak Pratt & Whitney TJ-130 turbojet motoruna sahip. Her türlü hava koşulunda çalışmak üzere tasarlanan SPEAR, Brimstone füzesi için geliştirilen terminal güdümleyici paketinde önemli geliştirmeler sunmakta olup, kombine radyo frekanslı (RF) görüntüleme sensörü ve gelişmiş bir yarı aktif lazer (SAL – Semi Active Laser) görüntüleyici ile  gelişmiş bir algoritmaya ve yüksek bilgi işleme kapasitesine sahip işlemcisiyle ‘görebilir’ ve nesneleri kaydedebilir.

Navigasyon için, karıştırmaya karşı geliştirilmiş GPS ve Mikro-Elektro-Mekanik-Sistemler (MEMS) temelli atalet ölçme ünitesi kullanılmaktadır. Bahsi geçen sistem UTC Aerospace Systems firması tarafından geliştirilmiştir. Bu yeni ailesinde, çok düşük bir ayak izi sağlayan, hedefe göre değiştirilebilen çok sayıda farklı kaynaştırma seçeneği bulunduran, duyarsız mühimmatla uyumlu çok yönlü savaş başlıkları bulunmaktadır. Ayrıca füze üzerinde çift yönlü bir data-link sisteminin bulunduğunu da hemen belirtelim.

100 kg’dan az kütlesi ve 1,8 m’den kısa gövdesiyle MBDA’nın bu çözümü, dairesel 180 mm’lik bir kesit alanına sahiptir. Dorsal olarak monte edilmiş iki adet katlanabilir kanat (istifleme maksadıyla geriye doğru katlanır) ve üç adet kuyruk kanadı ile çift adet hava giriş ünitesi de bu yüksek özellikli füzede bulunmaktadır.

Oldukça etkileyici özellikler barından bu yeni füze ailesinin zamanında Birleşik Krallık Ordusu’na teslimi ise mümkün olacak mı, zaman içerisinde göreceğiz.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rusya, Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile drone tehdidine yönelik tatbikat gerçekleştirdi

Rus ordusu kuzey kutup bölgesinde Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile tatbikat gerçekleşti…