Anasayfa Haberler Genel Haberler Suudi Arabistan zenginleştirilmiş uranyum üretimi yapmak istiyor

Suudi Arabistan zenginleştirilmiş uranyum üretimi yapmak istiyor

0

Suudi Arabistan’ın yeni Enerji Bakanı Selman, Suudi Arabistan’ın inşa edeceği iki nükleer reaktörle birlikte, uranyum zenginleştirme sürecine başlamak istediklerini açıkladı.

Prens Abdülaziz bin Selman Abu Dhabi’de düzenlenen enerji konferansında, “Bu konudaki çalışmalarımızda ihtiyatla ilerliyoruz, iki nükleer reaktörle denemeler yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Basra Körfezi kıyısında inşa etmeyi planladığı iki nükleer reaktör için 5 ülkeden 14 milyar dolar değerinde teklif aldığı duyurulmuştu. Suudi Arabistan, nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanmaya başlamak istediklerini açıklamıştı.

Bölgede artan nükleer sesleri

Suudi Arabistan’ın nükleer silah edinme çabaları bilinen bir gerçek olarak öne çıkarken İran’ın uranyum zenginleştirmede nükleer anlaşmanın izin verdiği yüzde 3,67’lik oranı iki ay önce geçerek uranyumu yüzde 4,5’lik oranda zenginleştirmesinin ardından böyle bir açıklamanın gelmesi pek tesadüfi görünmüyor.

Geçtiğimiz günlerde konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var. Bir tane iki tane değil. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın. Ben bunu kabul etmiyorum.” şeklinde sert bir açıklama yapmıştı.

Halihazırda siyasi ve askeri olarak çok sıcak olan bölgenin birbiri ardına “nükleer çıkışlar” ile gündeme gelmesi Orta Doğu’da geleceğe yönelik yeni kriz maddelerinin habercisi olarak karşımıza çıkıyor.

İran’ın nükleer çalışmalarının bir nükleer silaha dönüşmesi durumunda Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelerin de nükleer silah için çaba sarf etmesine bu yönde fiili adımları artırmasına ve nihayetinde bölgede nükleer tehditlere sebep olacağı aşikar.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türk Silahlı Kuvvetleri Libya’nın güneydeki komşusu Nijer’de üs kuracak

Türkiye Cumhuriyeti imzalanan anlaşma kapsamında Nijer’de askeri üs kuracak Türkiye …