Anasayfa Haberler Genel Haberler T-90M tankları Rus ordusunda göreve başladı

T-90M tankları Rus ordusunda göreve başladı

0

Tümgeneral  Sergey Kisel’in verdiği bilgilere göre Rus ordusu yeni T-90M tanklarının ilk grubunu aldı. T-90M tanklarının ilk teslimatları nisan ayında Kremlin’in Taman tümenine yapıldı.

General Kisel T-90M tankları ile ilgili olarak “Bunlar temelde yeni savaş araçlarıdır. Yeni bir taret, daha güçlü bir motor var” ifadesinde bulundu.

TASS’a göre, T-90M, seri olarak üretilen modülden farklı, esasen yeni bir taret aldı. Tanklar gündüz veya gece herhangi bir zamanda silah kullanımını mümkün kılan yeni bir çok kanallı hedefleme sistemi ile donatıldığı belirtiliyor. En büyük avantajının ise diğer araçlarla gerçek zamanlı olarak veri alışverişi yapabildiği olarak ifade ediliyor.

T-90M’nin zırhı, yeni T-14 Armata tankında kullanılana benzer özelliklere sahiptir. Rus devlet medyası ayrıca, yeni tankların Moskova’da zaferin 75. yıldönümünde devasa bir askeri geçit törenine katılacağını bildirdi.

Mekanize zırhlı birlikler ayrıca T-14 “Armata” tanklarını içerecek şekilde düzenlendi. Savunma Bakanlığı’nın önceki verilerine göre, Moskova Kızıl Meydanındaki askeri geçit törenine 50’den fazla tankın katılması planlanıyor.

T-90A tankları T-90M seviyesine çıkarılacak

Uralvagonzavod şirketi genel müdürü Alexander Potapov yaptığı açıklamada Rus ordusunun 2020’de hem T-90M tanklarını teslim almaya başlayacağını hem de çoğunlukla mevcut T-90A tanklarını modernize edeceklerini ifade etmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı’na yakın bir kaynağa göre, 2017-2019’da 160’tan fazla T-90M tankı için 3 adet sözleşme imzalandı. İlk 2 sözleşme, 2018-2019’da (10’u sıfırdan üretilecek, 50 adet T-90 aracı T-90M seviyesine yükseltilecek) 60 aracın teslimatını kapsıyordu. Diğer 3. sözleşme ise hizmette olan T-90A tanklarının T-90M seviyesine yükseltilmesi için imzalandı.

Teslim edilecek zırhlıların başlıca özelliği olan Berezhok muharebe modülü, Kornet ATGM ile donatıldı ve 4’ü hemen ateşlenmeye hazır olacak şekilde 8 adet mühimmat yüküyle donatıldı. 30 mm’lik UKSS sisteminin yanı sıra muharebe modülünün otomatik el bombası fırlatıcı ile de silahlandırıldığı yetkililerce belirtildi.

T-90M ve T-90 tankının mürettebat görüş açısı bakımından karşılaştırılması

General, en son 2 adet Taifun-K 4×4 (KAMAZ-53949) ve 6×6 tekerlekli zırhlı aracın uzaktan kumandalı silah sistemi ile donatılmış halinin testlerinin 2019 yılında olumlu sonuçlandığını söyledi.

T-90M’de UKSS NSVT 12.7 mm ile silahlandırılmış, komutan bölmesinin arkasına monte edilmiş

Kullanıcı Ülke: Rusya

  • Ağırlık: 46,500 kg
  • Tasarımcı Ülke: Rusya
  • Hızı: 60 km / s
  • Mürettebat: 3 personel
  • Uzunluk: 6.68 m
  • Genişlik: 3.78 m
  • Yükseklik: 2.23 m
  • 550 km maksimum seyir aralığına sahiptir.
Taret bölümünün 360°’ alt kısmı ayrıca RPG’ye karşı metal ağ ile korunmakta

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Pakistan ordusu yeni Al Khalid-I ana muharebe tanklarını teslim aldı

Pakistan ordusu, Al Khalid ana muharebe tankının Al Khalid-I adlı yeni bir versiyonunu tes…