Anasayfa Haberler Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

0

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet askeri kamyon tedarik edecek

Tata Motors, şu anda siparişin ayrıntılarını kesinleştirme sürecinde olan Tayland Kraliyet Ordusu’na 600 adet askeri kamyon satacak. Army Recognition tarafından aktarıldığı üzere tedarik süreci ile ilgili bilgiler Tayland’ın Hindistan Büyükelçisi Chutintorn Sam Gongsakdi tarafından açıklandı.

Tata LPTA 5252 Special Wheeled Chassis | Military-Today.com

Tata LPTA askeri kamyonlarının yeteneklerini takdir eden Gongsakdi, kamyonların Tayland Kraliyet Ordusu’nun gereksinimlerini karşıladığını söyledi. Bir muharebe destek aracı olan Tata LPTA askeri kamyonları 2015’ten beri Hindistan Ordusunda hizmet veriyor. Bunlar 4 × 4, 6 × 6, 8 × 8, 10 × 10 ve 12 × 12 konfigürasyonlarında mevcut. Tata LPTA askeri kamyonları, öncelikle Hindistan Ordusu’nun envanterindeki eskiyen Çek tasarımı Tatra kamyonlarının yerini alması ve dışa bağımlılığını azaltmak için başlatılan proje kapsamında üretildi.

6 × 6 ve 8 × 8 varyantlarında 375 beygir gücü sahip Cummins ISLe motorlar kullanılırken, 12 × 12 varyantı maksimum 525 beygir gücüne sahip Cummins ISXe motora sahip. 8 × 8 varyantı, Hint Ordusu tarafından SPYDER kısa menzilli hava savunma sistemi için taşıyıcı platform olarak seçilmişti. Tata ayrıca Nirbhay balistik füzesi TEL aracı olarak 12 × 12 ve Pinaka MBRL için 8 × 8 modelini önerdi. Tümü Jabalpur Araç Fabrikası(VFJ) tarafından üretilen, 4 × 4 varyantlı yaklaşık 15.000 kamyon da Hindistan Ordusu’nda hizmet veriyor.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…