Anasayfa Haberler Genel Haberler Türk savunma sanayiinin Güney Asya seferi

Türk savunma sanayiinin Güney Asya seferi

0

Capital Exhibition tarafından düzenlenen Defence Port Turkey-Güney Asya Fuarı, Türk savunma sanayii firmalarını Pakistan, Bangladeş ve Afganistan askeri heyetleriyle bir araya getirecek.

Türk savunma sanayiinin dünya pazarlarında daha etkin yer alması ve yeni fırsatlara ulaşması için düzenlenen Defence Port Turkey Fuarı, bu yıl 6’ncı kez kapılarını açacak. Capital Exhibition Başkanı Hakan Kurt, “Defence Port Turkey-Güney Asya” fuarı için bir basın toplantısı gerçekleştirdi.  Basın toplantısında, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle fuarın, 26-28 Ekim tarihleri arasında, sanal ortamda gerçekleştirileceğini açıkladı.

Fuara, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’dan askeri heyetlerin katılacağı bildirildi. Heyetlerin ve firmaların video konferans yöntemiyle bir araya geleceğini belirten Kurt, katılımı beklenen askeri heyet sayısının 80’in üzerinde olduğunu söyledi.

Kurt, Türk savunma sanayiinin son dönemde gösterdiği gelişimin ihracat performansına da yansıdığına işaret ederek şöyle konuştu:

“Türkiye’nin artık sergileyecek yer ya da platform sorunu yok. Bu çok büyük bir avantaj sunuyor. Sadece ASELSAN, Pakistan’da, 26 yılda, 1 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirmiş. Pakistan’a yönelik Atak helikopteri ve 4 adet MİLGEM projeleri mevcut. Bangladeş’te ROKETSAN ile Otokar’ın tamamlanan ve devam eden projeleri var. Pakistan, Bangladeş ve Afganistan, Türkiye için çok sıcak savunma sanayisi pazarları. Çeşitli iş birliği fırsatları var. 26-28 Ekim’de başarılı bir fuar gerçekleştirmeyi umuyoruz.”

Bölgeye yönelik ihracat hedefine de değinen Kurt, “Hedefimiz bu 3 ülkeye, önümüzdeki 10 yılda, 5 milyar dolarlık savunma sanayii ihracatı gerçekleştirilmesini sağlamak. Bu hedef çok rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Özellikle deniz projeleri Pakistan ve Bangladeş’te öne çıkıyor. Atak helikopterinin teslimatıyla hava platformlarında da önemli bir referans sağlamış olacağız.” dedi.

Hakan Kurt, fuarda ayrıca 3 ülkeden askeri heyetlerin güçlerini, ihtiyaçlarını ve yeni teknolojilere nasıl uyum sağlayacaklarını açıklayacaklarını kaydetti.

Güney Asya’nın Stratejileri Bu Fuarda

Güney Asya’nın önemli devlet ve askeri yetkililerini bir araya getirecek oturumlarda, ülkelerin askeri temsilcileri konu başlıkları ile ilgili olarak genel tedarik ve lojistik planlarını da açıklamış olacaklar.

“Güney Asya’da Yeni Jenerasyon Kara Kuvvetleri” isimli video konferanslar, 26 Ekim 2020 günü Türkiye saati ile 10:00’da Bangladeş, 13:00’de Pakistan ve 15:00’de Afganistan olmak üzere 3 oturumda gerçekleştirilecek.  

“Güney Asya’da Deniz Gücü ve Gelecek Planları” video konferansta ise 27 Ekim 2020 günü Türkiye saati ile 10:00’da Bangladeş ve 13:00’de Pakistan olmak üzere 2 oturumda yapılacak.

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…