Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Tayvan’dan milyar dolarlık askeri alım talebi

Tayvan’dan milyar dolarlık askeri alım talebi

0

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND), ABD’den 100’den fazla M1A2 Abrams ana muharebe tankı (MBT) ve çeşitli füze sistemlerini içeren askeri teçhizat paket tedarik etme planlarını doğruladı.

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND) tarafından 6 Haziran’da yapılan açıklamada ABD’nin Tayvan’a paket kapsamında;

  • 108 General Dynamics üretimi M1A2 Abrams tankı,
  • 1.240 adet Raytheon BGM-71 TOW tanksavar füzesi,
  • 409 adet Raytheon-Lockheed Martin FGM-148 Javelin tanksavar füzesi,
  • 250 adet Raytheon tarafından üretilen FIM-92 Stinger karadan havaya füze

tedarik edeceği ifade edildi.

Söz konusu paketin yaklaşık 2 milyar ABD Doları değerinde olduğu ifade ediliyor. M1A2 Abrams tanklarının Tayvan Ordusunun yaşlanan M60A3’lerinin yerini alması ve yerel olarak da M48H (CM11) tanklarının Tayvan’da üretilmesi bekleniyor. Tayvan’ın 18 yıl önce M1A2 AMT’leri almayı istediğini daha önce bildirmişti. Bu talep 2001 yılında onaylandı, ancak satış gerçekleşmedi.

Tayvan ordusu CM-11 Brave Tiger (M48H) Ana Muharebe Tankı

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND) yaptığı açıklamada ABD hükümetine talep mektuplarını(LOR) gönderdiklerini ve şu anda yanıt bekledikleri ifade edildi. Satış sürecinin “normal” olarak geliştiğini ve programa göre gittiğini de ayrıca belirtildi.

Bu satış sürecinde Tayvan hükümetinin satın alma şartlarını detaylandıran teklif mektupları ve kabul mektuplarından önce ABD’den satış için gerekli onayın çıkması gerekiyor. Bu süreçte Tayvan’ın satın alma şartlarını detaylandıran teklif mektubunu ABD’ye göndermeden önce tekrar incelemesi gerekecek. Potansiyel satışlarda, ABD Kongresi’ne yapılan anlaşmalar bildirilmeden önce çeşitli komisyonlardan onay verilmesi gerekiyor. Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND) yaptığı açıklamada, satın alma paketinin Washington’un yasal olarak Tayvan ordusunun savaş etkinliğini arttırmaya yardım etme kararı ile uyumlu olduğunu söyledi.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Polonya Ordusu yükseltilen ilk Leopard 2PL AMT’lerini teslim aldı

Polonya Ordusu’nun 2PL standardına yükseltilen ilk iki Leopard tankını teslim aldığı…