Anasayfa Özgün Yazılar Kale KMG556 Özel Operasyon Birlikleri için Makineli Tüfek

Kale KMG556 Özel Operasyon Birlikleri için Makineli Tüfek

0

Geçmişten günümüze özel operasyon birliklerinin yüksek kapasitesi sayesinde ana ateş destek vasıtası olan makineli tüfekler, günümüzde standart halleri ile maalesef bu görevlere cevap veremezler.  Dolayısı ile üstlerine çok ağır bir takım modifikasyon uygulanarak özel birlikler tarafından kullanılabilir hale getirilirler. Biraz bahsedecek olursak, namlular kısaltılır, el kundağı ve ısı kalkanı  bunlara ek olarak silahtaki bipod sökülür.  AR-15 dipçik tüpüne sahip bir dipçik eklentisi takılır. El kundağı sökülünce çıplak kalan gövde üzerine ray sistem entegre edilir ve kızılötesi lazer ünitesi ve fener  gibi gece muharebe aygıtları takılabilir hale getirilir. Destekli atış yapılabilmesi için ise bipod-grip dediğimiz tutamaç monte edilir.

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Özel Harp Geliştirme Grubu (DEVGRU) ve Delta/CAG tarafından kullanılan modifikasyona tabi tutulmuş mk46 ve Ultimax.

Tabi tüm bu modifikasyonlar, Amerika’da SOCOM bünyesinde bulunan ve kendi tabirleri ile ARMORER dedikleri anlaşmalı silah atölyeleri tarafından gerçekleştirilmekte. Ülkemizde maalesef böyle bir imkan bulunmadığından kuvvetlerimiz ve makineli tüfekleri maalesef aldıkları halleri ile kullanmaya devam etmekte, bakım merkezleri ve kışlaların tamirhaneleri bu modifikasyonlar için farklı sebeplerden dolayı yetersiz kalmaktadır.

KMG556 Özel Operasyon Varyantı

KALE ise burada KMG556 Özel Operasyon varyantı ile karşımıza çıkmakta. Bizlere fabrika çıkışı modifiyeli bir makineli tüfek sunmakta. El kundağından arındırılmış ve ağırlığı az tutmak için sadece yeteri kadar ray kullanılmış bir gövde, Yüksek tutuşa imkan tanıyan namlu üstü ısı kalkanına sahip.

Dipçiği ise 4 kademe teleskopik ayara sahip. 3 kademe yanak ayarına sahip. Burada bir parantez açmak istiyorum, AR-15 tarzı dipçikler veya M249 PARA modelindeki gibi iskeletsel teleskopik dipçikler daha hafif olmalarına rağmen makineli tüfekleri otomatik atışları sırasında hücum yelekleri ve plaka taşıyıcı yelekler üzerinden kayarak operatöre büyük zorluk çıkarmakta. Dolayısı ile KMG556 Özel Operasyon makineli tüfeği kendine has dipçiği ile burada bize sorunsuz bir otomatik atışı garantiliyor.

Tüm bu güzel özelliklerinin yanında yaklaşık 6 kg ağırlığı ile gerek paraşütle atlama gerekirse uzun intikaller sırasında operatöre oldukça rahat bir taşıma imkanı veriyor.  Bunların yanında yine meskun mahal muharebelerinde hafifliği ve kısa boyu ile yine kullanıcısını yormuyor.  Giriş yazımda da yazdığım gibi KALE vizyonu ile Türk Üretimi piyade sistemlerinde başı çekiyor.

Defence Turk
Bireysel Askeri Ekipman Uzmanı
Can Yazıcı

KMG556’nın Standart 16″ versiyonu ile ilgili teknik bilgiler için:

KALE KMG556 Makineli Tüfek


  • Defence Turk tam profesyonel olarak çalışmakta ve piyade sistemleri olarak yerli ve milli piyade sistemlerini halka duyurmaktadır.
  • Piyade sistemleri halka duyurulurken, kâr amacı güdülmemekte, ücret karşılığı reklam, tanıtım yapılmamaktadır.
  • Duyurulacak olan ürünler alanında uzman kişiler tarafından ince elenip sık dokunularak, titizlikle incelenmekte ve beğenilmeyen veya ülkemiz personeline katkı sağlayacağı düşünülmeyen ürünlere yer verilmemektedir.

Defence Turk

Taktik ekipman, hedef sistemleri ve Askeri medikal ürünler üzerine firma sahibi. Askeri ekipman ve hafif silahlar konusunda 9 senelik tecrübeye sahip, hobi atıcısı. Bireysel Askeri Ekipmanlar konusunda araştırır, uygular, deneyimler ve yazar.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE’nin Altyapı ve Yetenekleri

Ülkemizin en önemli askeri araştırma ve geliştirme kurumlarından biri olan TÜBİTAK SAGE (S…