Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri THAAD balistik füze savunma sistemi zorlu testi geçti

THAAD balistik füze savunma sistemi zorlu testi geçti

0

Dünyanın en büyük savunma sanayii şirketi Lockheed Martin 30 Ağustos’ta yaptığı duyuruda THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) balistik füze savunma sistemi ile ABD Füze Savunma Ajansı öncülüğünde başarılı bir test gerçekleştirildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada THAAD ile yapılan testte orta menzilli balistik füze (MRBM) hedefinin başarı ile önlendiği belirtildi. Testteki THAAD radarı havadan bırakılan MRBM hedefini tespit etti, izledi ve nişan aldı. Ardından sistem uzağa konuşlandırılan bir atış bataryası ile hedef harp başlığını imha etti.

THAAD füzesi Marshall Adaları’ndaki Kwajalein Atoll Reagan Test merkezinden fırlatıldı.

ABD Füze Savunma Ajansı’nın yayınladığı test görüntüleri:

Bu test ile birlikte THAAD 2005 yılından beri gerçekleştirdiği 16 testinden 16’sında da başarılı olmuş oldu. THAAD sistemi artık füze lançerlerinin komuta kontrol merkezinden uzakta fiziksel bağlantısı olmadan konuşlanmasına olanak sağlıyor. Bu sayede füze lançer yerleşiminde seçenekler artırılırken korunan alan büyüyor.

Test Görüntüleri

Lockheed Martin Üst Düzey Entegre Hava ve Füze Savunma Sistemleri Başkan Yardımcısı Richard McDaniel’ın test açıklaması: “Geliştirilmiş THAAD sistemi bugün ki testi kusursuz bir şekilde gerçekleştirdi ve sistemin eşsiz yeteneklerini göstermeye devam ederken Füze Savunma Ajansı ve ABD Ordusunu desteklemekten gurur duyuyoruz”

Terminal High Altitude Area Defense (THAAD)

THAAD, yoğun baskın senaryoları içeren atmosferin hem içinde hem de dışında balistik füzeleri yakalayabilen bir platformdur. THAAD füzesi, uçuşun son ya da terminal aşaması boyunca atmosferin içindeki ya da dışındaki balistik füzelerin yakalayabilir.

Hit to kill (kafa kafaya çarpışarak yok etme) yöntemi ile tehdidi imha eden THAAD sistemi küresel olarak taşınarak hızla konuşlandırılabilir.

Sistem Patriot PAC-3, Aegis, ileri tabanlı sensörler ve Komuta Kontrol, Savaş Yönetimi ve İletişim sistemi dahil olmak üzere diğer tüm Balistik Füze Savunma Sistemi (BMDS) unsurlarıyla hızlı bir şekilde konuşlandırılabilir ve birlikte çalışabilir.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…