Anasayfa Haberler Genel Haberler Güney Afrika 2018’de 260 milyon dolardan fazla ihracat yaptı

Güney Afrika 2018’de 260 milyon dolardan fazla ihracat yaptı

0

DefenceWeb’in aktardığına göre Güney Afrika Ulusal Konvansiyonel Silah Kontrol Komitesi (NCACC), 2018 yılı raporunda Güney Afrika savunma endüstrisinin 4 milyar ZAR’dan (263,4 milyon dolar) fazla değerli ürün ve hizmet ihracatı yaptığını açıkladı.

Güney Afrika Savunma Sanayii (SADI), NCACC tarafından onaylanan 776 ihracat izni kullanılarak 66 ülkeye ihracat yaptı. Raporun 23 Ağustos’taki Parlamentonun Savunma Ortak Daimi Komitesi (JSCOD) toplantısında masaya yatırıldı. Kapak mektubunda, raporun bu yılın başlarında Başkanlık Bakanı olan Jeff Radebe tarafından verildiği belirtildi.

Zırhlı araç ihracatı

Güney Afrika 2018’de 26 ülkeye 65,85 milyon dolar değerinde 137 zırhlı araç ihraç etti. Birleşmiş Milletler, Somali Cumhuriyeti Federal Hükümeti adına 120 araç siparişi ise raporda ayrı listelendi.

Güney Afrikalı Paramount Group’un Mbombe zırhlı araç ailesi

 

Diğer önemli alıcılar ise; Birleşik Arap Emirlikleri 42 adet, Senegal 23 adet ve Mali 13 adet araç aldı.

Güney Afrika zırhlı araçlarının şu anda hizmette olduğu diğer ülkeler arasında Mısır, Nepal, Burkina Faso, Nijerya, Ürdün, Suudi Arabistan, Kongo Cumhuriyeti, Gine, Nijer, Uganda, Tayland ve NCACC’nin Güney Afrika’dan yalnız bir zırhlı savaş aracı aldığını belirttiği ABD yer alıyor.

Topçu ve füze satışı

Güney Afrika Mısır, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan ve Tayland’a 79,02 milyon dolar değerinde 24 adet büyük kalibre topçu ve parça satışı yaptı. Tayland 7 adet, Suudi Arabistan 6 adet ve Almanya beş adet satın aldı.

Güney Afrikalı savunma sanayii firmaları Orta Doğu’daki payını artırıyor

Rapora göre, Malezya inceleme aşamasında olan Güney Afrika füzelerinin ve lançerlerinin tek alıcısıydı. Malezya 11,5 milyon dolar değerinde 153 adet füze satın aldı.

Hafif silah satışı

Güney Afrika 14 ülkeye 65,8 milyon dolar değerinde 1600’den fazla silah sattı. En büyük alıcı binlerce silah ile Suudi Arabistan olurken olurken onu 188 adet ile BAE ve 129 adet ile Pakistan izledi.

Hollanda, BAE, Suudi Arabistan ve İsveç’e yaklaşık 100 bin dolarlık 10 bin adedin üzerinde roket ve bomba satıldı.

Güney Afrikalı savunma sanayii firmaları Orta Doğu’daki payını artırıyor

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye’ye karşı Yunanistan’dan 80 ‘hacker’ alımı

Türkiye’den Yunanistan’a siber saldırıların yoğunlaştığı iddiasıyla Yunanistan’da 80…