Anasayfa Haberler Genel Haberler Ticaret Bakanlığı ve HAVELSAN dijital dönüşümde iş birliği yapacak

Ticaret Bakanlığı ve HAVELSAN dijital dönüşümde iş birliği yapacak

0

Ticaret Bakanlığı ile HAVELSAN arasında dijital dönüşüm alanında iş birliği protokolü imzalandı.

İmza töreninde konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiyenin ihracatındaki yüksek teknoloji ürünlerin payının bugün sadece yüzde 3.4 civarında olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti “HAVELSAN, ASELSAN, ROKETSAN gibi Türkiye’nin önde gelen kuruluşları ile beraber ihracatımıza daha da fazla katkıda bulunmak, bunu yaparken de bizim yazılım altyapımızı en üst noktaya çıkarıp ihracatçılara yapay zeka, nesnelerin interneti, blockchain teknolojisilerinin avantajlarına kadar her türlü imkanı sunarak yeni pazarlara açılmalarına bir şekilde hizmet etmeyi amaçlıyoruz”

 “Türkiye için çok önemli işler yapıyorlar”

Turagay, HAVELSAN’ın Türkiye’nin milli gururu olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Türk Silahlı kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın yüzde yüz sermayesine sahip olduğu ulusal bir şirketimiz. Türkiye için çok önemli işler yapıyorlar, yazılım konusunda kendilerini kanıtlamışlar onun dışında simülasyon konusunda kendilerini kanıtlamışlar. Baktığımız zaman elli milyon dolarlık ihracatlardan bahsediyoruz. Türkiye’nin ihracatına da çok büyük katkıları var.”

Dünyadaki değişime dikkat çeken Turagay, dünyada dijitalleşme sürecinin yaşandığını ifade ederek nesnelerin interneti, yapay zeka, ve blockchain teknolojilerinin hayatımızda bir kavram haline geldiğini dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti olarak bu teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmamamız gerektiğini vurgulayan Turagay, Ticaret Bakanlığı olarak uzun zamandır dijital dönüşüm konusunda çalıştıklarını ifade ederek, Dijital Dönüşüm Eylem Grubu ile bu konular üzerinde yoğun bir çaba sarf ettiklerini kaydetti.

İhracatçıların önünü açabilmek için Akıllı İhracat Platformu üzerinde çalıştıklarını açıklayan Turagay, bir yandan da blockchain üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Ortak Çalışma Grubu Oluşturulacak

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol da blok zincir ve yapay zeka teknolojilerinin yanında siber güvenlik ortamında da kazanımlarını bakanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Ticaret Bakanlığı ve HAVELSAN arasında imzalanan iş birliği protokolüyle HAVELSAN ‘ın geliştirdiği blok zincir, yapay zeka ve bulut teknolojileri alanında ortak çalışmalar yürütülecek. Bakanlık ve şirket arasında çalışmaların sistematik bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla ortak çalışma grubu oluşturulacak. Her iki kurum kendi alanlarındaki birikim ve tecrübelerini bir araya getirerek güç birliği oluşturmayı ve gelecekteki ortak faaliyetler için iş birliğini geliştirmeyi hedefliyor.

HAVELSAN ‘ın soruşturma vaka analizleri, akıllı şehirler, acil durum yönetimi gibi pek çok farklı alanda kullanılabilecek Astarus ürününün, iş birliği kapsamında ticaret ve gümrük alanında kaçakçılık tespiti, kaçakçılığın önlenmesi ve davranış analizi konularında kullanımı amaçlanıyor.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD ordusu “Skyborg”insansız hava aracının ilk prototipleri teslim alacak

Birleşik Devletler ordu yetkilisine göre ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg drone prototiplerini…