Tulpar Zırhlı Muharebe Aracı

0
Envanterde Yok

 

TULPAR; muharebe sahasında yeni nesil tanklara etkin destek verebilen, sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına haiz, indirilmiş manga personeline yüksek ateş desteği sağlayabilen, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında üstün hareket kabiliyeti sunan, meskun mahal görevleri ve barış gücü operasyonları de dahil farklı görevlere uygun çok amaçlı bir araç platformu olarak tasarlanmıştır. Muharebe sahasında ihtiyaç duyulabilecek tüm görev donanımlarını standart olarak sunan TULPAR; A400M ile taşınabilirlik, modüler koruma yapısı, elektronik altyapı ve düşük siluet gibi teknik ve taktik özellikleri ile geleceğin zırhlı muharebe aracıdır.

Geniş iç hacmi, yüksek taşıma kapasitesi ve esnek mimarlar ile gelecekte ortaya çıkabilecek zırt ve görev donanımı ihtiyaçlarına cevap verebilecek genişleme kapasitesine sahiptir.

TULPAR, 720 BG V8 tip, 16 litre, su soğutmalı, turbo şarj dizel motor; 6 ileri, 4 geri vites içeren tork konvertörlü otomatik şanzımana sahiptir. Süspansiyon sistemi, burulabilen mil ve hidrolik damperlere sahip ve 45 ton kapasitelidir. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi portör vardın Hız azaltan alt sistemi Otokar’ın özgün tasarımıdır.

TULPAR, azami 600 km’lik menzil ve 70 km/s üzerinde ileri hıza sahiptir. 0.8 m dik engel geçişi ve azami 2,6 m hendek geçişi, %60 dik eğim ve %40 yan eğimde sürüş kabiliyeti vardır.

Yeni nesil atış kontrol sistemi ile donatılmış olan TULPAR, kalede yer alan elektro-optik görüş birimleri ile tüm hava koşullarında, gece-gündüz atış yapabilme kabiliyetine sahiptir. TULPAR kulesi, 30 mm çift beslemeli ve otomatik ana silah ile 7,62 mm ana silaha eş-eksenli makineli tüfek ile donatılmıştır. Hem Komutan hem de Nişancı, birbirinden bağımsız Avcı-Vurucu kabiliyeti sağlayan, Termal/CCD Kamera ve Lazer Mesafe Ölçere sahip ve otomatik hedef takip özellikli periskoplara sahiptir.

TULPAR’ın modüler zırh yapısı, isteğe göre balistik korumanın arttırılmasına imken sağlamaktadır. TULPAR’ın koruması, mayın koruması için özel tasarlanmış kaynaklı yapısı, mürettebatın ayaklarım patlama etkilerin karşı koruyan şok sönümleyici kaplama, mayın patlamalarına karşı koruyucu özellikle koltuk ve mürettebat bölmesinde parçacık kalkan ile desteklenmiştir. TULPAR’ın düşük silueti ve IR özellikli boyası, tespit edilme olasılığını düşürmektedir.

Üstün optik ekipmanlar. Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, sensörler ve iletişim ekipmanlar araç personeline en uygun gözlem kabiliyetini sağlamaktadır. TULPAR aracında, otomatik yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi ile KBRN koruma donanımı standart ekipmanlardın Yardımcı Güç Grubu seçeneği de mevcuttur.

Üretici: OTOKAR

 

Teknik Özellikler

Uzunluk

Genişlik

Yükseklik

Karın Altı Yüksekliği

Muharebe Ağırlığı

Mürettebat Kapasitesi

Motor

Transmisyon

Hız Azaltan

Süspansiyon

Palet Sistemi

Elektrik Sistemi

Görüş

Ateş Gücü

Performans

Güç/Ağırlık Oranı

Maksimum Hız

Maksimum Geri Hız

Menzil

Dik Engel Aşma

Hendek Aşma

Yan Eğim

7230 mm

3450 mm

1850 mm

450 mm

32 Ton

3+9

MTU 8V199 Dizel Motor

16 litre, 8 silindir

530 kW (720 HP)

RENK HSWL 106 Trans.

6 ileri, 4 geri vites

Hidrostatik direksiyon

Tork konvertörlü

HA35-15000

Burulabilen Mil Sistemi

Oto. Palet Gergi Sis.

24V DC-570A Alt. Kap.

6x12V-120411 Akü

Sür. ve Komu. Peris.

30mm Çift Bes. Oto. Top

7.62 mm Makineli Tüfek

Atış Kontrol Sistemi

22.4 BG/ton @32 ton

70+ km/s

40 km/s

600+ km

0,8 m

2,6 m

%40

%60

 

İlgini Çelebilir!

KAPLAN 30 Yeni Nesil Zırhlı Muhabere Aracı

  KAPLAN 30 Yeni Nesil Zırhlı Muhabere Aracı (YN-ZMA) ; muhabere ağırlığına bağlı ola…