Tulpar Zırhlı Muharebe Aracı

0
Envanterde Yok

 

TULPAR; muharebe sahasında yeni nesil tanklara etkin destek verebilen, sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına haiz, indirilmiş manga personeline yüksek ateş desteği sağlayabilen, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında üstün hareket kabiliyeti sunan, meskun mahal görevleri ve barış gücü operasyonları de dahil farklı görevlere uygun çok amaçlı bir araç platformu olarak tasarlanmıştır. Muharebe sahasında ihtiyaç duyulabilecek tüm görev donanımlarını standart olarak sunan TULPAR; A400M ile taşınabilirlik, modüler koruma yapısı, elektronik altyapı ve düşük siluet gibi teknik ve taktik özellikleri ile geleceğin zırhlı muharebe aracıdır.

Geniş iç hacmi, yüksek taşıma kapasitesi ve esnek mimarlar ile gelecekte ortaya çıkabilecek zırt ve görev donanımı ihtiyaçlarına cevap verebilecek genişleme kapasitesine sahiptir.

TULPAR’ın gövde önünde konumlandırılan güç grubu, 700 BG ile 1100 BG arasında güç sağlayabilen turbo şarjlı dizel motor ve otomatik transmisyon seçeneklerine sahiptir.

TULPAR, 720 BG V8 tip, 16 litre, su soğutmalı, turbo şarj dizel motor; 6 ileri, 4 geri vites içeren tork konvertörlü otomatik şanzımana sahiptir. Süspansiyon sistemi, burulabilen mil ve hidrolik damperlere sahip ve 45 ton kapasitelidir. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi portör vardın Hız azaltan alt sistemi Otokar’ın özgün tasarımıdır.

TULPAR, azami 600 km’lik menzil ve 70 km/s üzerinde ileri hıza sahiptir. 0.8 m dik engel geçişi ve azami 2,6 m hendek geçişi, %60 dik eğim ve %40 yan eğimde sürüş kabiliyeti vardır.

Yeni nesil atış kontrol sistemi ile donatılmış olan TULPAR, kalede yer alan elektro-optik görüş birimleri ile tüm hava koşullarında, gece-gündüz atış yapabilme kabiliyetine sahiptir. TULPAR kulesi, 30 mm çift beslemeli ve otomatik ana silah ile 7,62 mm ana silaha eş-eksenli makineli tüfek ile donatılmıştır. Hem Komutan hem de Nişancı, birbirinden bağımsız Avcı-Vurucu kabiliyeti sağlayan, Termal/CCD Kamera ve Lazer Mesafe Ölçere sahip ve otomatik hedef takip özellikli periskoplara sahiptir.

TULPAR’ın modüler zırh yapısı, isteğe göre balistik korumanın arttırılmasına imken sağlamaktadır. TULPAR’ın koruması, mayın koruması için özel tasarlanmış kaynaklı yapısı, mürettebatın ayaklarım patlama etkilerin karşı koruyan şok sönümleyici kaplama, mayın patlamalarına karşı koruyucu özellikle koltuk ve mürettebat bölmesinde parçacık kalkan ile desteklenmiştir. TULPAR’ın düşük silueti ve IR özellikli boyası, tespit edilme olasılığını düşürmektedir.

Üstün optik ekipmanlar. Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, sensörler ve iletişim ekipmanlar araç personeline en uygun gözlem kabiliyetini sağlamaktadır. TULPAR aracında, otomatik yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi ile KBRN koruma donanımı standart ekipmanlardın Yardımcı Güç Grubu seçeneği de mevcuttur.

Elektronik Mimari

TULPAR’ın dijital altyapısını oluşturan ARMATRONICS sayesinde yeni görev donanımları araca kolayca entegre edilebilmekte ve alt sistemlerin fonksiyonları gerçek zamanlı olarak izlenerek kontrol edilebilmektedir. TULPAR’ın Elektrik ve Elektronik mimarisi tüm araç konfigürasyonlarını ve bunlara ait alt sistemleri destekleyecek yapıya sahiptir.

Standart Özellikler

 • Klima ve KBRN Korumalı Yasam Destek Sistemi
 • Otomatik Yangın Söndürme ve Infilak Bastırma Sistemi
 • Otomatik Palet Gergi Sistemi
 • Mayına Dayanıklı Koltuklar
 • ARMATRONICS (Araç Elektroniği)
 • Sürücü Görüntüleme Ünitesi
 • Sürücü Görüş Sistemi
 • Gömülü Diyagnostik

 

Opsiyonel Özellikler

 • Ön Isıtma Sistemi
 • Komuta Kontrol Sistemi (C3I)
 • Durumsal Farkındalık Sistemi
 • Telsiz ve İç Konuşma Sistemi
 • Yardımcı Güç Grubu
 • Komutan Görüntüleme Ünitesi
 • Yön Bulma Sistemi (GPS/INS)

Teknik Özellikler

Ağırlık ve Boyutlar
Azami Araç Ağırlığı 28000 kg – 45000 kg arası
Azami Personel Kapasitesi 12, sürücü ve komutan, nişancı ve 9 manga personeli
Uzunluk 7200 mm
Genişlik 3450 mm
Yükseklik (Gövde üstü) 2100 mm
Karınaltı Yüksekliği 450 mm
Motor Turbo Şarjlı Dizel Motor 700 BG – 1100 BG arası
Transmisyon Otomatik
Süspansiyon Burulabilen Mil Sistemi, Hidrolik Damper Otomatik Palet Gergi Sistemi
Palet Sistemi  Kauçuk Palet / Değişebilir Padlı Çelik Palet
Elektrik Sistemi 24 V, 12 V 120 Ah bakım gerektirmeyen aküler, 28 V alternatör
Performans Değerleri
Azami Hız 70 km/sa
Sudan Geçme 1500 mm
Yan Eğim 40%
Dik Eğim 60%
Dik Engel Geçme  1000 mm
Hendek Geçme 2600 mm
Hareket Sığası 500 km

Üretici: OTOKAR

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

FIRTINA NG

“Fotoğraflar Defence Turk tarafından taranmıştır.” FIRTINA NG kundağı motorlu …