Anasayfa Haberler Genel Haberler Turboşaft Test ve Alt Sistemler Çalıştayı düzenlendi

Turboşaft Test ve Alt Sistemler Çalıştayı düzenlendi

0

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde, TEI ev sahipliğinde, Erciyes Teknopark’ın desteğiyle “Turboşaft Test ve Alt Sistemler Çalıştayı” 10 Şubat 2020 tarihinde TEI Eskişehir Yerleşkesinde düzenlendi.

Çalıştay kapsamında, yurt içi mevcut imkân ve kabiliyetlerin azami ölçüde kullanılması amacıyla Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nin sistem ve alt sistemlerini karşılayacak tasarım ve sistemlerin yurt içi alt yüklenicilerden tedarik edilmesi için projenin ana yüklenicisi TEI ile katılımcı firmalar arasında Motor Alt Sistemleri, Test Hizmet Alımları ve Test Altyapı Yatırımları konularında görüşmeler yapıldı. Bu projede yer alacak firmaların, proje kapsamında edineceği kabiliyetlerin orta ve uzun vadede Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiine önemli ve sürekli katkılar sağlaması beklenmektedir.

Çalıştayın amaçları ise:

– Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nin alt sistem gereksinimlerinin yurt içi alt yükleniciler tarafından karşılanmasını sağlamak.
– Yerli tasarım ve üretim kabiliyetlerini azami ölçüde kullanmak.
– Savunma sanayiine katma değer sağlamak.
– Faaliyet alanlarında uzman firmaların oluşmasını sağlamak.
– Millî çözümler ile Savunma Sanayii ve Havacılık’ta bağımsızlığı artırmak.

T-625 Gökbey’de kullanılacak olan TS1400 Turboşaft Motoru

Çalıştayda Söz Alan Konuşmacılar                                              

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, “Ülkemiz son yıllarda savunma sanayi başta olmak üzere eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye, ticaretten turizme büyük atılımlar içerisinde. Eskişehir; yüksek teknolojili ürün ihracatında, özellikle raylı sistemler ve havacılık alanlarında ülkemizin önemli merkezlerinden biridir. Son derece önemli yatırımlara imza atmış TEI gibi kuruluşlarımız birbirinden değerli işler yaparak ülkemizin ekonomisine ve istihdamına katkıda bulunmaktadır. Türkiye olarak dünyanın en önemli coğrafyalarından birinde bulunuyoruz. Geçmişimize baktığımızda bu toprakların bizlere vatan olması ve vatan olarak kalması için tarihin her döneminde büyük bedeller ödenmiştir. Günümüzde, başta Sayın Cumhurbaşkanımız’ın liderliğinde Türk savunma sanayi, kendi ihtiyacının çoğunu üretir hale gelmiştir. Birlik ve beraberlik içerisinde bu milletin yapamayacağı şey yoktur. Sanayicilerimizin birlik ve beraberliğiyle inşallah bu millet, bu devlet 2023 ve 2071 hedeflerini de yakalayarak hak ettiği yerde olacaktır.” dedi.

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak

SSB Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Yakup Ertaş ise, “SSB olarak başlatmış olduğumuz Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nde ihtiyaç duyulan durumlarda çalıştaylar gerçekleştiriyoruz, bu da projemiz için gerçekleştirdiğimiz ikinci çalıştayımızdır. Bu çalıştayda test altyapıları öncelikli olmak üzere diğer alt sistemleri de kapsayacak şekilde sanayiden nasıl yararlanabiliriz ve bunları nasıl yerli ürünlere dönüştürebiliriz arayışları içerisinde olacağız. Burada olduğunuz için öncelikle bütün sanayiye teşekkür ederek iyi sonuçlar getirecek görüşmeler olmasını diliyorum.” dedi.

SSB Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Yakup Ertaş

TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, “Projemiz kapsamında ikinci çalıştayımızı düzenliyoruz, inşallah üçüncü çalıştayımız yerine motor teslim törenini gerçekleştireceğiz, artık o zaman yaklaşıyor. Bu çalıştayımızda bir öncekine göre daha ihtisaslaşmış halde görüşmelerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Motor test sistemleri ve motor alt sistemleri ihtiyaçlarımızı yerli ve millî imkânlarımızla gidermeyi istiyoruz. Bugünü yerlileşme ve millîleşme hamlelerimiz için önemli bir vesile olarak görüyorum. Bugün gerçekleşecek tüm birebir görüşmelerin hayırlara vesile olmasını ve millî helikopterimizin sizlerin de yaptığı parçalarla uçmasını diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit

Konuşmacıların ardından, SSB Türbinli Sistemler Müdürü Bedriye Cicioğlu ve TEI Turboşaft Proje Direktörü Dr. Mehmet Demiroğlu, proje ve çalıştay ile ilgili birer sunum gerçekleştirdiler.

Özgün Helikopter Programı kapsamında geliştirilmekte olan GÖKBEY helikopterinin motor ihtiyacının yerli olarak karşılanması amacıyla Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 2017 yılında başlatılmıştır. Halen devam etmekte olan proje kapsamında ihtiyaç duyulan birçok alt sistemin ve test altyapılarının yerli ve millî kaynaklardan karşılanması için projenin ana yüklenicisi olan TEI, aşağıda belirtilen konularda kabiliyet ve deneyim sahibi yerli firmalarla görüşmeler gerçekleştirecektir.

Millî olarak geliştirilecek ve üretilecek olan Turboşaft Motoruna katkı verecek alt yüklenicilerin proje kapsamında edinecekleri kabiliyetlerin, orta ve uzun vadede Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiine büyük katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Mükemmeliyetçi bir mağara adamı.

“Biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız.” M. Kemal Atatürk

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Cihat Yaycı’nın Doğu Akdeniz’deki son durum hakkında görüş ve değerlendirmeleri

Cihat Yaycı, “Yunanistan, deniz yetki alanlarının paylaşımı konusunda doğu Akdeniz’d…