Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Türk Deniz Kuvvetlerindeki Burak sınıfı korvete modernizasyon

Türk Deniz Kuvvetlerindeki Burak sınıfı korvete modernizasyon

0

Türk Deniz Kuvvetlerine ait Burak sınıfı F-503 TCG Beykoz korvetinin fotoğrafları sosyal medyaya yansıdı. “Viya” tarafından paylaşılan görüntüye göre eskiden Fransız Donanmasında  D’Estienne d’Orves (Aviso) sınıfı olarak adlandırılan TCG Beykoz korvetinde baş topu ve radar konusunda güncelleme yapılmış durumda.

İncelenen görüntülere göre gemiye eklenen sistemler şu şekilde:

  • Fransız yapımı 100 mm CADAM Top yerine İtalyan Oto Malara 76 mm baş topu 
  • Fransız DRBC 32E atış kontrol radarı[1] yerine yerli ASELSAN AKR takip ve atış kontrol radarı
  • Fransız DRBV 51A arama radarı yerine[1] yerli ASELSAN 3 Boyutlu Arama Radarı (MAR-D)

Türk Donanması envanterinde altı adet yer alan Burak sınıfı korvetler 43 ila 46 yaş aralığında. Bu gemilerin geçmiş yıllarda envanter dışına çıkarılması planlanmıştı. Ancak Türk Deniz Kuvvetleri yeni gemi inşa programlarının gecikmesi, bölgedeki gerilimin artması ve Türk Donanmasının görev sahasanın genişlemesi ile gemiler envanter dışına çıkarılamadı.

Defence Turk Yazarı ve Gemi Mühendisi Kozan Selçuk Erkan modernize edilen Burak sınıfı ile ilgili olarak; “Değiştirilen 100 mm toplar ağır ve yavaş bir toptu. Ayrıca yedek parça ve mühimmat konusunda Fransa’ya yüksek bağımlılık mevcut. Aviso yani Burak sınıfı gemiler yaşlarına göre iyi gemilerdir. İşletmesi kolay, ucuz ve sağlam gemilerdir. Fransız Donanması Aviso’ları değiştirmek için yaptıkları gemileri erken emekli ederek Aviso’ları baş topu sökülmüş olarak yeniden göreve aldılar” dedi.

Fransa, oldukça memnun kaldığı Aviso’nun gövde altı formunu daha sonra geliştirdiği Floréal sınıfı keşif-gözetleme fırkateynlerinde de kullanmıştı.

Erkan, Korvetin kullanımı ile ilgili olarak,”Yunanistan’da hala korvet tasarımının bir karşılığı yok. Korvetlerin karşısına karakol botu veya fırkateyn görevlendiriyorlar. Bu sebeple maliyet-etkin modifikasyonlardan geçerek görevde kalmaları gayet faydalı“diye de belirtti.

Daha önce Burak sınıfı korvetlerde Roketsan tarafından tasarlanan Cirit ve L-UMTAS bulunan lançerler eklenmiş ve atışlar yapılmıştı. Özellikle Ege’deki yakın hedeflere karşı caydırıcılık sağlayacak bu sistemin daha fazla gemiye entegrasyonu olası senaryolar arasında.

Ayrıca  Burak sınıfında bulunan MM-38 Exocet füzeleri geçmişte yenilemeden geçmiş olsalar da oldukça yaşlı olan füzelerin çok etkin olmadığı değerlendiriliyor.

Burak sınıfı korvetten L-UMTAS atışı

Defence Turk Özel Haberidir

  1. Burak Class Type A69 | Bosphorus Naval News

Defence Turk ekibine katılmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yunan Deniz Kuvvetleri tarafından Muğla açıklarında özel tekne hedef alındı

Muğla açıklarında Yunanistan tarafından ateş açıldığı iddia edilen tekne içerisindeki 3 şa…