Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri İspanya’nın fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör

İspanya’nın fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör

0

Indra, İspanya’nın F110 sınıfı fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör tedarik etmek için Navantia ile sözleşme imzaladı. 

Bu projeler, Indra’nın geçen yıl S-Band AESA radarına anten sağlamak için imzaladığı sözleşmeyi tamamlayarak inşa aşaması için şirkete verilen sözleşmelerin toplam miktarını 325 milyon avroya çıkardı.

Yeni sözleşmelerin imzalanmasıyla birlikte şirket, Rigel i110 ve Regulus i110 sistemlerini birlikte tedarik edecek ve bu da geminin durumsal farkındalığını artıracak. Prisma 25 X çok fonksiyonlu deniz radarı, alçak irtifa hava hedeflerinin izlenmesi ve takibi ile olası saldırılara karşı koruma sağlayacak.

Bu sensörler düz dizin ve yüksek teknolojiye dayanıyor. Fırkateynlerin radar alanını azaltan ve gizlilik seviyelerini artıran yenilikçi bir entegre mast konseptiyle birleştirilmiştir. Bu dizinler anında anten yönlendirmesi sağlayabildiği için tehditlere karşı tespit ve karşı tedbir kabiliyetlerini artırmaktadır. Bu teknoloji İspanyol Donanması’nın güvenli, gizli ve verimli olarak farklı ve zorlu senaryolarda görev almasına olanak sağlıyor.

Bu yeni nesil sistemlerin geliştirilmesi, Indra’nın son yıllarda F110 ile bağlantılı çeşitli teknoloji programları çerçevesinde DGAM, İspanyol Donanması ve Navantia ile iş birliği içinde yürüttüğü çalışmanın sonucudur. Aynı zamanda Savunma Bakanlığı’nın İspanya’nın teknolojik egemenliğini ve özerkliğini güçlendirme taahhüdünün de kanıtlar niteliktedir.

Deniz sistemlerinin giderek daha önemli hale geldiği bir ortamda Indra kendini Navantia ile birlikte, dünyanın en modern donanmalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya hazır şirketlerden biri olarak konumlandırıyor. Bu teknoloji, uluslararası pazarda İspanyol gemilerinin rekabet gücünün artırılmasına yardımcı oluyor.

İlgili Olarak

Fransa, İtalya ve Yunanistan’ın ortak gemi tasarlama/geliştirme programına İspanya da katıldı

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Milli araştırma gemisi MTA Oruç Reis’in özellikleri neler?

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilanıyla birlikte görev…