Anasayfa Haberler Genel Haberler Türk Deniz Kuvvetleri Komutanından Libya’ya ziyaret

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanından Libya’ya ziyaret

0

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL Libya’nın başkenti Trablus’ta bulunan Busetta Deniz Üssüne bir ziyaret gerçekleştirdi

Türkiye ile Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasındaki başarılı ilişkiler gün geçtikçe Libya’daki istikrarın sağlanması yönünde adımlar atılarak ilerliyor. Bu sırada UMH güçleri darbeci Halife Hafter ve diğer yabancı (Rusya, BAE, Mısır, Fransa vs.) unsurlarının Libya topraklarından atılmasına yönelik operasyonlarını sürdürüyor.

Haziran ayı içerisinde Ulusal Mutabakat Hükümeti ile ikili ilişkileri değerlendirmek üzere üst düzey Türk heyeti Libya’ya ziyarette bulunmuştu. Görüşmede Türkiye Cumhuriyeti adına Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve diğer yetkililerde hazır bulundu.

Libya’da darbeci Hafter ve Rus Wagner’in tuzakladığı bombaların temizlenmesi adına faaliyet gösteren Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı EOD yani bomba imha ekibi.

Libya’da Kalıcı Türk Silahlı Kuvvetleri Üsleri

Trablus’ta uzun süredir bahsi geçen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Libya’da kalıcı 2 üs kurma hazırlığında olduğuna yönelik iddiaların gerçekleştirilen üst düzey DzKK komutanı ile ilişkilendirilebilir.

Bu kapsamda halen tuzak bomba temizliği yapılan ve onarılan Vatiye Askeri Hava Üssü’nün Türkiye’nin kullanımına verilmesi düşünülüyor. Üste Hafter’e karşı harekatı başarıya ulaştıran SİHA ve hava savunma sistemleri mevzilendirilecek. Misrata Limanı da deniz üssü olacak.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan haber göre Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti ile ikili ilişkiler gelişim göstermektedir. Libya’da Hafter’in yenilgiye uğratılması ardından ülkenin yeniden ayağa kaldırılmasına ilişkin faaliyetler hızlandırıldı. Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac’ın Ankara ziyaretinde, önümüzdeki süreçte yürütülecek iş birliği çalışmaları ortaya konuldu.

Bu kapsamda Türkiye, 9 yıldır süren savaşın yol açtığı yıkımın giderilmesinde de Libya için önemli katkılar sunacak. Askeri olarak Libya ordusunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmalar sürerken, petrol sahalarında sondaj faaliyetleri, kentlerde ise müteahhitlik hizmetleri peşpeşe başlatılacak.

Katmerciler’e ait 4×4 zırhlı ambulans aracı Trablus’ta

ÖNCE İHA/SİHA ÜSSÜ

Bölge kaynaklarına göre Ankara-Trablus arasındaki askeri işbirliği bir üst safhaya taşınıyor. Halen tuzaklamalara karşı arama-tarama çalışmalarının yapıldığı ve altyapının onarıldığı Watya Askeri Hava Üssü’nün Türkiye’nin kullanımına verilmesi düşünülüyor. Watya Üssü’ne, Libya harekâtını başarıya ulaştıran Türk milli İHA/SİHA sistemleri ile hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması planlanıyor. Hava araçlarıyla tahkim edilecek Watya ile birlikte bir adım da Akdeniz kıyısındaki liman kenti Misrata’da atılacak.

Gerçekleştirilen Ziyarete İlişkin Video

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Watya’daki hava savunma sistemlerini yeniden konuşlandırdı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya’daki Watya Askeri Hava Üssü’nde bulunan MIM-23 …