Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Belçika F-16 savaş uçaklarını Ürdün’e konuşlandıracak

Belçika F-16 savaş uçaklarını Ürdün’e konuşlandıracak

0

25 Haziran’da Belçika hükümeti, Hava Kuvvetleri’ne bağlı 4 adet F-16 savaş uçağının Irak’a dönüşünü 12 aylık bir süre için onayladı

Ürdün’e konuşlandırılacak F-16 savaş uçakları, 1 Ekim’den itibaren Irak ve kuzeydoğu Suriye’deki terör örgütü DAEŞ ile mücadele etmek için Inherent Resolve (OIR) çerçevesinde konuşlandırılan 13 üyeli Müttefik kuvvetinin faaliyetlerine katkıda bulunacaklar.

Belçika Bakanlar Konseyi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Belçika böylece DAEŞ’e karşı mücadelede Irak’tan açık bir destek talebine yanıt veriyor. Belçika’nın eylemi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından 2015 yılında kabul edilen ve DAEŞ’in barış ve uluslararası güvenlik için yarattığı küresel tehdidi hatırlatan 2249 kararının bir parçası.” ifadeleri yer aldı.

Ürdün Hava Kuvvetleri bağlısı F-16 / Anadolu Kartalı 2019

Açıklamada ayrıca, “Koalisyon güçlerini desteklemek için keşif ve güvenlik görevlerini yerine getirmenin yanı sıra, bu aynı zamanda düşman hedeflerine karşı yapılacak hava saldırılarını da içeriyor.” denildi.

Bu konuşlandırmanın toplam maliyetinin 2020 ve 2021 işletme bütçelerinden 24 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. Bu, Eylül 2014 ile Haziran 2015 arasında ve Temmuz 2016 ile Aralık 2017 arasında gerçekleşenlerin ardından OIR’nin bir parçası olarak Belçika F-16’larının üçüncü rotasyonu.

Ekipmanlar deniz yoluyla Ürdün’e götürülmek üzere Ağustos 2020’de Belçika’dan ayrılacak. 4 adet Belçika F-16’sının yanı sıra, 95 askerin de konuşlandırılması sağlanacak. Konuşlandırmada ayrıca olası hava saldırılarını izlemek ve Katar’dan faaliyet gösterecek olan sözleşme kurallarına uyulmasını sağlamaktan sorumlu 4 kişilik bir “Kırmızı Kart Sahibi” ekip de yer alacak.

Belçika F-16’ları öncelikle Irak üzerinden ve kuzeydoğu Suriye üzerinden küçük bir kısımda faaliyet gösterecek. Görevleri çoğunlukla koruma misyonları, yani koalisyon yer birliklerine hızlı tepkilerle yardım etmek için havada olacaklar. Görevin geri kalanında ise keşif misyonları ve bölgede belirlenen hedeflere yapılacak saldırılar icra edecekler.

Belçika’ya ait F-16 Ürdün’deki hava üssünde

Karar Bekleniyordu

Belçika Savunma Bakanı Philippe Goffin 27 Mayıs Çarşamba günü Meclis Savunma Komitesi’ne verdiği demeçte, 4 adet Belçika F-16’sının Temmuz ayından önce konuşlandırılması yönünde bir karar almayı umduğunu ifade etmişti.

F-16’lar, Irak ve Suriye’de terör örgütü DEAŞ’la mücadele amacıyla uluslararası “Inherent Resolve” operasyonu kapsamında 95 askerle birlikte Ekim ayında başlayacak ve bir yıl boyunca Ürdün’de konuşlandırılacaktı. Konuşlandırma Belçika için üçüncü defa olacaktı.

Katar’da Amerikan Komuta Merkezi’nde dört asker bulundurulması planlanıyordu. Operasyonun maliyeti ise 2020 ve 2021’de 24 milyon euro olarak tahmin ediliyor. F-16’lara kara birliklerinin korunması, keşif ve DEAŞ’a yönelik hedeflerin imha edilmesi olmak üzere üç misyonu içerecekti. Böyle bir konuşlandırma, Ağustos ayı başında yapılması planlanan, ekipmanların deniz yoluyla taşımak da dahil olmak üzere kapsamlı hazırlıkları içeriyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ANKA İHA’ya ŞİMŞEK hedef uçak sistemi entegre edildi

ŞİMŞEK hedef uçak sistemi ANKA insansız hava aracına entegre edildi. Azeridefence tarafınd…