Anasayfa Haberler Genel Haberler Türk Konseyi ülkelerinin istihbarat başkanları Azerbaycan’da

Türk Konseyi ülkelerinin istihbarat başkanları Azerbaycan’da

0

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) İstihbarat Kurumları Konferansı’nın 22. Toplantısı yapıldı.

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Korgeneral Ali Nağıyev’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kerim Masimov ve Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Orozbek Opumbayev katıldı.

Azerbaycan Yurtdışı İstihbarat Servisi Başkanı Korgeneral Orhan Sultanov’un da hazır bulunduğu toplantıda, Özbekistan Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Abdusalom Azizov’da gözlemci olarak yer aldı. Devlet Başkanı Aliyev, bu konferansın ikili ve çok taraflı işbirliklerine fırsat sağlayacağına dikkat çekerken, Türkçe konuşan ülkeler arasında güvene dayalı kardeşlik ilişkilerinin varlığının da altını çizdi.

Türk Konseyi istihbarat örgütlerinin başkanları, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’le görüştü. Aliyev’in davetine katılan 6 ülkenin istihbarat başkanları arasında MİT Başkanı Hakan Fidan’da yer aldı.

Aliyev, bu ülkelerin istihbarat servisleri arasındaki işbirliğinin çok önemli olduğunu vurgularken, bu temasların güvenlik ve bölgesel istikrar üstlendiği rolün de altını çizdi.

Azerbaycan’ın bölgesel işbirliği süreçlerine aktif olarak dahil olduğunu belirten Devlet Başkanı İlham Aliyev, ilişkileri güçlendirmeye yönelik çabaların devam edeceğini söyledi. Toplantıda, Türk Konseyi İstihbarat Kurumları Konferansı Daimi Sekretaryasının Ankara‘da kurulması yönünde mutabakat sağlandı.

İlgini Çelebilir!

TEI’nin 2019’u Nasıl Geçti?

Tusaş Motor Sanayii (TEI), TEI Post’un 136. sayısında 2019 yılı faaliyetlerini açıkl…