Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Leonardo, Polonya taarruz helikopteri ihalesinde sözleşme hedefliyor

Leonardo, Polonya taarruz helikopteri ihalesinde sözleşme hedefliyor

0

İtalyan şirket Leonardo, Polonya’da merakla beklenen savaş helikopteri ihalesi için bir teklif yapmaya hazırlanıyor.

Leonardo’nun Nisan ayında ülkeye dört adet AW101 helikopteri tedarik edeceği 414 Milyon $ değerindeki anlaşmanın ardından, ülkenin merakla beklediği savaş helikopteri ihalesi kapsamında AW249 helikopterlerinin tedariki için bir anlaşma yapmayı hedefliyor. Leonardo’nun tarruz helikopteri ihalesindeki rakibi ise Boeing’in AH-64 Apache helikopteri.

İtalyan şirketin AW101’ler için yapmış olduğu anlaşmanın değeri yaklaşık 1.65 Milyar Zloti (414 Milyon $).  Kruk (Crow) programı kapsamında satın alınacak olan savaş helikopterleri ihalesiyle daha büyük bir sözleşme kazanmak isteyen Leonardo, halihazırda işlettiği ve Swidnik’te bulunan üretim varlığının kendisine büyük bir avantaj sağlayacağını ümit ediyor.

Leonardo Polonya iştirak şirketinin başkanı Marco Lupu, MSPO Savunma Sanayii Gösterisi haberlerinde yaptığı açıklamada “Sipariş verilen AW101’leri 2022 yılında vermeyi taahhüt ediyoruz ve Polonya Donanması için daha fazla helikopterle sözleşmeyi genişletme ihtimalini göz önünde bulunduruyoruz” dedi.

Aynı zamanda Lupu, “Kruk programı için AW249’u sunmak istiyoruz. Helikopterin gelişimi A129 Mangusta’nın yerine geçmesi için İtalya Savunma Bakanlığı tarafından finanse edildi. AW249’un ilk uçuşunu 2020-2021 arasında yapılması ve 2025 yılına kadar tam teçhizatlı operasyon kapasitesine ulaşması bekleniyor” sözlerini ekledi.

Polonya Savunma Bakanlığı’nın teknik modernizasyon programı kapsamında, Polonya Hava Kuvvetleri önümüzdeki yıllarda tahmini 32 savaş helikopteri alacak. İlk filonun 2026 yılında teslim edilmiş olması bekleniyor.

                                                        Draft design of AW249 by Italians.

Polonya helikopter tedariği

Boeing ve Polonyalı Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), 4 Eylül’de Polonya’nın KRUK Saldırı Helikopteri Programı için AH-64 Apache’ye yönelik bir dizi iş fırsatı için iyi niyet anlaşması imzalamıştı.

Bu yılın başlarında, Polonya Savunma Bakanlığı, Polonya Özel Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda 4 adet S-70i Black Hawk helikopteri satın almak için Lockheed Martin yan kuruluşu Sikorsky ile anlaşma imzaladı.

Polonya Hükümeti 2015 yılında Airbus firmasından 50 adet H225M Caracal helikopteri siparişine karar verdi fakat bir sonraki yıl hükmet liderliğinin değişmesi sonucu anlaşma iptal edildi.

 

Kaynak: https://www.defensenews.com/global/europe/2019/09/04/with-414m-helicopter-deal-inked-leonardo-preps-for-another-sale-to-poland/

Mükemmeliyetçi bir mağara adamı. Savunma sanayii,  uluslararası askeri politikalar ve istihbarat meraklısı.

“Biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız.” M. Kemal Atatürk

İlgini Çelebilir!

ABD’den Kenya’ya helikopter satışı

Amerika Birleşik Devletleri Nairobi Büyükelçiliği, ABD Dış Askeri Satış (FMS) Programı kap…