Anasayfa Haberler Genel Haberler Türk Silahlı Kuvvetleri Libya’nın güneydeki komşusu Nijer’de üs kuracak

Türk Silahlı Kuvvetleri Libya’nın güneydeki komşusu Nijer’de üs kuracak

0

Türkiye Cumhuriyeti imzalanan anlaşma kapsamında Nijer’de askeri üs kuracak

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Temmuz 2020’de resmi ziyaret için bulunduğu Nijer’de 4 kritik anlaşma imzaladı. Afrika’da Sahel bölgesinin kilit ülkesi ve aynı zamanda Libya’nın güneyden komşusu olan Nijer’le imzalanan anlaşmalar içinde “Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması” mevcut. Bahse konu anlaşma kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Nijer’de askeri üs kuracağı ve Nijer Ordusunu eğiteceği ifade edilmektedir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkent Niamey’deki ziyareti sırasında iki ülke arasında “Malzeme Teslim Protokolü”, “Nakdi Yardım Uygulama Protokolü”, “Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması” ve “Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” olmak üzere dört kritik anlaşma imzalandı. Mevlüt Çavuşoğlu’nun resmi ziyaretinden birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile telefonda görüşmesinde iki ülke ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımlar ve bölgesel meseleler ele alındı.

Türkiye’nin, Libya’nın bir başka güney komşusu Çad’la da benzer adımlar atmaya, üs kurmaya hazırlandığı Afrika medyasında yer almaktadır.

Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou tarafından kabul edilmesinin ardından basına yaptığı açıklamalarda,

“Libya’daki durumun etkisini, her alanda, her anlamda en çok komşu ülkeler, sahel bölgesindeki ülkeler ve Nijer hissediyor. Tüm bu konuları daha detaylı şekilde kardeşim (Nijer Dışişleri Bakanı) Kalla Ankourao ile biraz sonra görüşmeye devam edeceğiz.” ifadelerinde bulunmuştu.

Türkiye-Nijer İlişkileri

Nijer ile 1967 yılında diplomatik ilişki tesis edilmiştir. Uzun süre sınırlı seviyede kalan siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz Afrika’ya açılım ve ortaklık politikalarımız çerçevesinde hız kazanmış; Niamey Büyükelçiliğimiz 3 Ocak 2012’de faaliyetine başlamıştır. 

2019 yılında ikili ticaret hacmimiz 72 milyon ABD Dolara ulaşmıştır (Tamamı ihracatımızdan oluşmaktadır).

Nijer’le ilişkilerimizin en önemli veçhelerinden birini kalkınma yardımlarımız oluşturmaktadır. 2014 yılında resmi olarak faaliyete geçen TİKA Niamey Program Koordinasyon Ofisimizle birlikte, Nijer’de birçok proje (okul, teknik lise, derslik, fistül tedavi merkezi, cerrahi klinik, ambulans, yetimhane, dostluk parkı, okullara çeşme-tuvalet, su kuyuları, kadının iş hayatına kazandırılması, modern tarım) hayata geçirilmektedir. Türk STK’lar da Nijer’de aktif durumda olup, su kuyuları açmakta, ücretsiz sağlık hizmetleri vermekte ve halka gıda dağıtmaktadırlar.

Nijer aynı zamanda G5 Sahra ülkesidir. Bu bağlamda Çad, Moritanya, Mali ve Burkina Faso ile bir oluşum içindedir. Fransa’nın etki altında tutmak için gayret gösterdiği bir bölge olan Sahra bölgesinde Türkiye Cumhuriyeti askeri üsse sahip olacak.

30 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşen Nouakşot Zirvesi’ne Moritanya hariç diğer G5 Sahra ülkeleri olan Çad, Nijer, Mali ve Burkina Faso’nun liderlerinin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da iştirak etmişti.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

SEDEC açılış töreni halka açık olarak gerçekleştirildi

Çevrimiçi gerçekleştirilecek olan SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri etki…