Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri T129 Atak helikopterleri ve hücumbotlar Kaş açıklarında nöbette

T129 Atak helikopterleri ve hücumbotlar Kaş açıklarında nöbette

0

Türk Silahlı Kuvvetleri tüm unsurlarıyla Adalar Denizinde

Türk Deniz Kuvvetlerine ait hücumbotlar ve Kara Kuvvetlerine ait T129 Atak taarruz helikopterleri Antalya, Kaş açıklarında nöbette. Meis Adasının tam karşısında yer alan Kaş açıklarında 11 Ağustos 2020 tarihinde çok sayıda T129 Atak helikopteri uçuş yaparken gözlemlendi. Kaş açıklarında yine Türk Donanmasına ait hücumbotların da bulunduğu gözlemlendi.

Türk Deniz Kuvvetleri, 10-11 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan atış eğitimi için Akdeniz’de NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilan etmişti. NAVTEX kapsamında Fethiye açıklarında gerçekleştirilecek olan eğitimler için yapılan ilan, Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından duyurulmuşu.  Bahse konu hareketliliği bu kapsamda gerçekleştiği ifade edilmektedir.

DHA’ya göre Türk Donanmasına ait hücumbot Kaş açıklarına ve Yunan Donanmasına ait hücumbot ise Meis Adası önüne demirledi. 

Resim
T129 Atak helikopteri Kaş / Twitter @kamerknc

Güvenlik güçleri tarafından yapılan uzun süreli gözetleme gibi görevlerin Adalar Denizi’nde icrası, Türk Donanması tarafından İHA sistemleri ile gerçekleştirilirken Yunan Donanması tarafından insanlı hava araçları kullanmakta. Türk Donanmasının İGK faaliyetleri personeli herhangi bir risk ortamına sokmadan rutinde de olduğu gibi 7/24 esaslı olarak devam ediyor.

Oruç Reis araştırma gemisi için yeni NAVTEX ilan edildi

Türkiye Cumhuriyeti Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyetlerine ilişkin olarak Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilan etti. NAVTEX kapsamında 10-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek faaliyetler için yapılan ilan, Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından duyuruldu.

İlan edilen NAVTEX sonrası Yunanistan’dan sert tepki geldi. Bölge de gerilim artarken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyetlerine dair açıklamasına cevap verdi.

“Oruç Reis araştırma gemimizin ülkemizin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı içinde ve Hükümetimizin 2012 yılında TPAO’ya verdiği ruhsat sahaları dahilindeki, geçtiğimiz Temmuz ayı için planlanan sismik araştırma faaliyeti, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir süre askıya alınmıştı. Almanya ve AB’nin ricası üzerine diplomasiye şans tanımak ve diyalog kanallarını yeniden canlandırmak amacıyla yaptığımız bu iyi niyet jesti karşılık görmemiştir.

Yunanistan diyalog konusunda samimi ve dürüst olmadığını 6 Ağustos 2020 tarihinde Mısır ile yaptığı korsan anlaşma ile ortaya koymuştur. Bu anlaşma ile ülkemizin ve Libya’nın Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı ihlal edilmiştir. Bu gelişme üzerine Oruç Reis gemimiz, evvelce planlanan sismik araştırma faaliyetine bugün itibariyle başlamıştır.

Yunanistan’ın faaliyetimize itiraz etmesinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Daha önce defaatle dile getirdiğimiz üzere, Meis Adası başta olmak üzere, bölgedeki Yunan adalarının Türkiye’nin kıta sahanlığını kesmesi uluslararası hukukun temel ilkesi olan hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Türkiye gösterdiği iyi niyete bir kez daha karşılık bulamamış olmasından hareketle, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmayı sürdürecek ve daha önceden yapılan planlama çerçevesinde faaliyetlerine kararlılıkla devam edecektir.

Akdeniz’de gerginliği arttıran taraf Türkiye değil, Yunanistan’dır. Asırlar boyunca Türk hakimiyetinde bulunan Akdeniz’den ülkemizi dışlamaya çalışmak kimsenin haddine değildir. Akdeniz’in “tek sahibi benim“ anlayışıyla hareket edenler hüsrana uğrayacaktır. Türkiye kendisine karşı oluşturulan şer ittifaklarını yerle yeksan edecek kudret ve kararlılık ile imkan ve kabiliyetlere sahiptir.

Öte yandan bölgedeki askeri varlığımız, herhangi bir tırmanmaya yol açma hedefi taşımamakta olup, tamamen, gerekmesi halinde meşru savunma hakkını kullanmaya yöneliktir. Sivil bir gemimize askeri müdahalede bulunulmasına tabiatıyla izin verilmeyecektir.”

İlgili Olarak

Oruç Reis araştırma gemisi için Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX ilan edildi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’nın Oruç Reis’in faaliyetlerine dair açıklamasına cevap verdi

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Malezya Donanması yeni kıyı muharebe gemileri tedarik edecek

Malezya Kraliyet Donanması (RMN), kıyı muharebe gemilerinin ikinci partisi için seçenekler…