Anasayfa Haberler Genel Haberler Türkiye’den ABD’ye 70 milyon dolarlık silah satışı

Türkiye’den ABD’ye 70 milyon dolarlık silah satışı

0

ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Türkiye’den 70 milyon dolarlık silah ve mühimmat aldı.

ABD’de kurulu Zenith Firearms firması, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’ndan (MKEK) tedarik ettiği 30 adet makinalı tabancayı müteakip alımlara yönelik test edilmek üzere 1 Ağustos tarihine kadar ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edecek.

Yaklaşık 70 yıldır envanterine yeni makinalı tabanca almayan ABD Kara Kuvvetleri, üst düzey komutanların yakın korumaları için silah arayışına girdi. Bu çerçevede kapsamlı bir Bilgi İstek Dokümanı yayınlayan ABD Kara Kuvvetleri, ilk elemelerden sonra tedarik opsiyonu olarak on firmada karar kıldı. Kuvvetin on firmalık kısa listesinde ABD ve Avrupa’dan Colt, CZ, Sig Sauer, Beretta gibi firmalarla birlikte Zenith Firearms firması da yer aldı.

MKEK ile son yıllarda ihracat alanında iş birliği çalışmaları yürüten Zenith, silah ve fişek dahil olmak üzere MKEK savunma ürünlerini ABD’de pazarlıyor. Zenith firması bu kapsamda bugüne kadar MKEK’den ABD’ye 70 milyon dolarlık mermi ve silah ithalatı yaptı. MKEK, dünyadaki en kaliteli MP-5 üreticilerinden biri olarak biliniyor. Zenith firması bu defa MKEK üretimi MP-5 tipi makinalı tabanca ile ABD Kara Kuvvetlerinin tedarik listesine dahil edildi. Zenith, ABD’de bulunan tesislerinde, MKEK’den tedarik ettiği MP-5 tipi silahlar üzerinde ABD Kara Kuvvetleri’nin isteğine göre modifikasyonlar yaparak, susturucu ve çeşitli uzunluklarda namlu monte ediyor, silahların ateşleme sistemini değiştiriyor.

Kaynak C4Defence 

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’ye ait savaş uçaklarının Watya hava üssünü vurduğu iddia ediliyor

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …