Anasayfa Haberler Genel Haberler Çekya 4,5 milyar dolarlık silah alacak

Çekya 4,5 milyar dolarlık silah alacak

0

Çek Ordusu 2027 yılına kadar 100 milyar Çek korunasından fazla silah satın almayı planlıyor.

Çek Ordusu Genelkurmay Başkanı Ales Opata 18 Haziran’da yaptığı açıklamada, Çek ordusunun 2027 yılına kadar 100 milyar Çek korunasından fazla (yaklaşık 4,5 milyar dolar) silah satın almayı planladığını açıkladı. Genelkurmay Başkanı Opata’ya göre planlama, Çek Ordusu’nun mevcut ve gelecekteki tehditlere cevap vermesine yardımcı olacak. Planlama ile birlikte önümüzdeki 10 yılda CASA nakliye uçakları, çok amaçlı helikopterler, mobil ve sabit üs radarları, zırhlı araçlar, uçaksavar sistemi ve insansız hava araçlarını içeren 100’den fazla satın alma ve modernizasyon programı tamamlanacak. 

Aslan Payı ZMA’lara

Planlamada aslan payını 2,4 milyar dolar ile 210 adet Zırhlı Muharebe Aracı tedariki alıyor. Çek Ordusu planları arasında 155mm 52 kalibre obüs tedariki de bulunuyor. T-72 tankları modernize olacak. Opata 2025 yılına kadar Rus menşeli tankların değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verileceğini söyledi. 

Kısa Menzilli Hava Savunma tedariki

Savunma Bakanlığı Satınalma Planlaması Bölümünün Başkanı Jaromir Alan, mevcut Rus menşeli ekipmanların yerini alacak yeni kısa menzilli hava savunma sistemleri tedariki olacağını söyledi.  Kara Kuvvetleri için eskiyen Mi-24 Hind helikopterleri yerine nakliye yapabilen, asker ve yaralı taşıyabilen ve ateş desteği sağlayabilecek 12 adet çok maksatlı helikopter satın alınacak.

Çek Hava Kuvvetleri komutanı Petr Hromek, ordunun 2020’den sonra eski Yakovlev Yak-40 uçaklarının yerini alacak iki yeni CASA nakliye uçağı almak istediğini söyledi. Ayrıca JAS-39 Gripen savaş uçakları  da yükseltmeye tabi tutulacak.

Kaynak: Army Recognition

Editör Yorumu: Özellikle kara araçları konusunda iddialı olan Türk savunma sanayisi, yine kara araçlarının aslan payını kapladığı ve 100’den fazla projenin yer aldığı bu büyük programdan hak ettiği payı almalı. Kara konuşlu kısa-orta irtifa/menzilli hava savunma konusunda Batı bloğunda çok fazla alternatif bulunmamakta. Özellikle Çek ordusunun halihazırda kullandığı SA-13 Gopher ve SA-6 Gainful gibi mobil hava savunma sistemi ihtiyacını bildirirse çok alçak irtifada Aselsan Atılgan ve Korkut, Alçak irtifada ise Hisar-A (Hisar-A takvime uygun bir şekilde üretime geçerse) Çek ordusu için iyi birer alternatif olabilir. 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Jandarma’ya ait bir S-70 helikopteri acil iniş gerçekleştirdi

8 Temmuz 2020 tarihinde Bingöl’de Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir S-70 t…