Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Türkiye’nin de dahil olduğu ‘A400M küresel destek anlaşması’ imzalandı

Türkiye’nin de dahil olduğu ‘A400M küresel destek anlaşması’ imzalandı

0

Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Türkiye, Belçika ve Lüksemburg; Airbus ve çok uluslu program yöneten OCCAR yeni A400M Global Support Step 2 (küresel destek) sözleşmesini imzaladı.

Sözleşme ile tüm A400M programının katılımcı devletleri için ilk destek sözleşmesidir. Fransa, İspanya ve İngiltere için destek hizmetleri sağlayan 2016’da imzalanan 1. Adım Küresel Destek Anlaşması’nın yerini alacak. Sözleşmede, paylaşılan kaynakları ve varlıkları kullanarak tam entegreli bir ortak hizmet paketinin avantajlarının kullanımı sağlanacak.

A400M müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, yer desteğinden uçuş desteğine ve bakımdan malzeme desteğine kadar geniş bir yelpazede özel hizmetler sunmaktadır. Bu performans tabanlı sözleşme; sanayi ve operatörlerin yeni iş birliği, kavram ve hizmet alanlarını keşfetme fırsatına sahip olduğu, birikim ve paylaşmaya dayalı yeni bir ortaklık çerçevesi oluşturmakta.

Airbus yönetimi altındaki birikim ve paylaşım, A400M müşterilerinin aynı yüksek hizmet standardını korurken önemli tasarruflardan yararlanmasına da destek verecek. A400M küresel destek sözleşmesinin bu yeni aşaması, A400M’yi 2023 sonuna kadar faaliyet gösterecek şekilde daha geniş bir sayıda ülkeye destek paketi sunmakta. Küresel destek sözleşmesine ilk etapta Fransa, İngiltere ve İspanya ve ardından Türkiye, Almanya, Belçika ve Lüksemburg katıldı.

Airbus savunma ve Uzay askeri uçakları Başkanı Alberto Gutiérrez, açıklamasında; “Bu anlaşmada, bir askeri programda daha önce hiç gerçekleştirilmemiş yenilikçi çözümler konusunda müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz. ‘Launch customer nations’ ile programın sözleşme değişikliğine ilişkin anlaşmadan sonra, bu, karşılıklı iş birliği yoluyla A400M’nin geleceğini güçlendirdiğimizin bir başka açık işaretidir.

Occar’ın A400M Program Yöneticisi Gary Palmer; “A400M Global destek sözleşmesi, birbirini tamalayıcı nitelikte 40’tan fazla destek sunmakta ve bu destek; yer desteğinden uçuşa, bakım veya malzeme hizmetlerine kadar eksiksiz bir desteği kapsamaktadır. Bu işbirlikçi model altında, iş birliğine katılan daha fazla ülke neticesinde müşterilerin yararlanabileceği destek daha verimli hale gelebilir.” dedi.

Alman Hava Kuvvetleri Airbus A400M

İlgini Çelebilir!

ABD, Güney Kore’nin AIM-120 talebini onayladı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …