Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri TUSAŞ, HAFÇU Projesinde imzayı attı

TUSAŞ, HAFÇU Projesinde imzayı attı

0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) Tedarik Projesi’ni 22 Mayıs 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladı

Harita Genel Komutanlığı’nın kullanıcısı olacak olan bu uçak projesi kapsamında FAA sertifikasyonuna sahip bir adet Beechcraft King Air B350ER uçağı satın alınacak ve uçak üzerinde kamera delikleri modifikasyonu başta olmak üzere hâlihazırda sivil sertifikasyonu (STC) bulunan modifikasyonlar yapılacak. Proje kapsamına bir adet Beechcraft King Air B350ER uçağı teslimi yanında Harita Genel Komutanlığı’nın envanterinde bulunan bir adet hava fotoğrafı çekim kamerasının modifikasyonu, yedek parça, yer destek ekipmanları ve eğitimler de dahil.

Çalışmalar sonunda, Beechcraft firmasından alınan B350ER modeli yeşil uçağın kabulü 07-08 Haziran 2018 tarihlerinde SSM ve Harita Genel Komutanlığı’nın da katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlandı. HAFÇU projesinde uçağın ve tüm teslimat kalemlerinin bir yıl içinde Harita Genel Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

İlgini Çelebilir!

Kore’nin ilk A330MRTT tanker uçağı kabul testlerine başladı

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin sipariş ettiği 4 adet A330 MRTT tanker uçağının ilki …