Anasayfa Haberler TUSAŞ, Türk Silahlı Kuvvetlerine “Kargo İHA” üretecek

TUSAŞ, Türk Silahlı Kuvvetlerine “Kargo İHA” üretecek

0

Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyon sahalarındaki lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasında kargo insansız hava araçları (İHA) kullanılacak

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), güvenlik güçlerinin  operasyonel kabiliyetlerini artırmak, güncel tehditlere ve ihtiyaçlara yanıt verebilecek ürün ve çözümleri envantere kazandırmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. İnsansız sistemler ise bu kapsamda önemli bir önemli bir yer tutuyor. SSB, güvenlik güçleri tarafından efektif şekilde kullanılan İHA ve SİHA’lardan farklı  alanlarda ve çeşitli görevlerde kullanılmak üzere yerli ve milli imkanlarla yeni sistemler, çözümler geliştirilmesini koordine ediyor.

SSB Haziran 2018 tarihinde yaptığı ihale ilanında, Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Sistemlerinin tedariki amacıyla proje başlatıldığı duyurmuştu.

SSB Başkanı İsmail Demir, projeye  yönelik değerlendirmelerin tamamlandığını belirterek Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile sözleşme imzalandığını açıkladı.

Operasyon bölgesindeki kullanımlardan sonra Kargo İHA’nın özelliklerinin daha da geliştirileceğini belirten Demir, “Kargo İHA sisteminin 2021 içinde seri üretime geçmesini hedefliyoruz. 50 kilogram faydalı yük taşıyacak  Kargo İHA,1 saatlik uçuş süresiyle özellikle dağlık arazide iki nokta arasında  gerek kapalı kargo bölmesinde gerekse askıda yük taşıyarak kahraman Türk askerinin sahada ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak. 150 kilogram  faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Kargo İHA projemiz üzerinde de çalışıyoruz.” dedi.

Kargo İHA sistemleri sayesinde muharebe sahasında güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyacağı silah, mühimmat, tıbbi malzeme, teçhizat gibi gereksinimler zorlu hava koşullarında bile çok kısa sürede ve güvenli şekilde ulaştırılabilecek. Döner kanat İHA sistemlerine yönelik de çalışmaları bulunan Türk havacılık devi TUSAŞ, geliştirdiği çözümlerini, sistemlerini gerek yurt içinde gerçekleştirilen gerekse de yurt dışında gerçekleştirilen fuarlarda sergilemekte.

İlgili Olarak:

Kargo taşıyacak İHA’lar geliyor

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Raytheon, BAE için THAAD füze sistemlerinin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak

Raytheon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAA…