Anasayfa Haberler Genel Haberler Boeing’le yaptığı iş birliğinin İsrail’e katkısı 1 milyar doları aştı

Boeing’le yaptığı iş birliğinin İsrail’e katkısı 1 milyar doları aştı

0

İsrail Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı içindeki Endüstriyel İşbirliği Kurumu’nun (ICA) en son verilerine göre, Boeing son üç yılda İsrail havacılık endüstrisini yaklaşık 1 milyar dolar (3,5 milyar İsrail şekeli) güçlendirdi.

Boeing’in İsrail şirketleriyle yaptığı çoklu iş birliği projeleri bu büyümeyi destekledi. Şirket, Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı ile yapılan bir şemsiye anlaşmanın bir parçası olarak, 2018 yılında İsrail’in havacılık ve uzay endüstrisini geliştirmek için uzun vadeli bir strateji taahhüt etti. O günden bu yana Boeing, İsrail hükûmetinin savunma alımlarından elde edilen sözleşme değerinin en az yüzde 35’ini İsrail merkezli şirketlere ve tedarikçilere yöneltti. Anlaşma aynı zamanda ICA’nın küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmeler ve çok uluslu şirketler arasındaki boşluğu doldurma taahhüdünün bir kanıtıdır.

ICA genel müdürü Ziva Eger, “Bu anlaşma, özellikle bugünlerde kesinlikle bir fırsat, bir güven oyu ve önde gelen bir uluslararası ticaret şirketinin yerel İsrail endüstrisi ve ürünlerinin yeteneklerine bir niyet beyanı. Bu gibi stratejik ortaklıkları besleyerek İsrail ekonomisini ilerletmeye devam edeceğiz.” dedi.

İş Birliği Alanları

Boeing, kendi tedarikçisi olma yolunda KOBİ’leri eğitmek ve geliştirmek için Savunma Bakanlığı Üretim ve Satın Alma Direktörlüğü ile İsrail Üretici Birliği ile koordinasyon içinde çalıştı. Boeing, 60’tan fazla İsrailli KOBİ’yi değerlendirdi ve eğitim verdi. Son örnekler şunlardan oluşmaktadır:

  • Israel Aerospace Industries F-15, V-22 Osprey, T-38 Talon ve T-45 Goshawk için aviyonik ve yedek parçalar üretiyor;
  • Elbit Systems kaska monteli gösterge, DIRCM sistemleri ve H-47 Chinook için elektronik savaş paketi dahil olmak üzere birçok Boeing platformlarında kullanılan sensörler, işlemciler ve ekranlar üretiyor;
  • RADA Electronics Industries, Ashot Ashkelon Industries, TAT Technologies Group ve BAZ Airborne gibi küçük ve orta ölçekli İsrailli tedarikçilerle önemli sözleşmeler ve uzmanlık paylaşımı yapılıyor;
  • ALGOLiON ve Assembrix gibi küçük firmalarla yenilikçi geliştirme projeleri.

Boeing başkan yardımcısı Maria Laine, “Boeing’in İsrail’le ortaklığı yirmi yıldan fazla sürüyor. Ülkenin hem savunma hem de ticari işletmelere küresel destek sağlayabilecek sağlam ve yetenekli bir endüstrisi var. Boeing ve İsrail hükûmetinin havacılık endüstrisine yaptığı önemli yatırım, ülkede bir büyümeyi hızlandıracak ve müşterilerin ve tedarikçilerin kalıcı ortaklıklar geliştirmelerinin temelini oluşturmaya devam edecek.” dedi.

İlgili Olarak:

İsrail’in silah satışları 2019’da 7.2 milyar dolara geriledi

Yunanistan, İsrail Heron İHA’larını satın alma opsiyonu ile kiralıyor

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mali’deki Birleşmiş Milletler “Entegre İstikrar Misyonu” uzatıldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Mali’de yürütülen MINUSMA’nın görev süres…