Anasayfa Haberler Ukrayna Hava Kuvvetleri JF-17 Thunder Blok III savaş uçağı ile ilgileniyor

Ukrayna Hava Kuvvetleri JF-17 Thunder Blok III savaş uçağı ile ilgileniyor

0

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında Pakistan-Çin ortak yapımı JF-17 Thundar Blok III savaş uçağıyla ilgilendiği ifade ediliyor.

2020 yılı başlarından itibaren basına Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında NATO standartlarında savaş uçağı arayışında olduğu yansımaktaydı.  Albay General Sergii Drozdov başkanlığındaki Ukrayna Hava Kuvvetleri heyeti, Mart 2020’de Kamra’daki Pakistan Havacılık Kompleksini ziyaret ederek ilk uçuşu yapılan JF-17 Blok III savaş uçağını  incelemişti.

Ukraynalı merkezli savunma teknolojileri platformu defenseworld.net tarafından yapılan haberde ziyaret için; “Ziyaret birkaç fotoğraftan çok daha fazlası” ifadelerine yer verilmişti. Konuya ilişkin olarak kimliğini paylaşmak istemeyen bir kaynak ise “Ukrayna Hava Kuvvetleri büyük modernizasyon için çok eski olan Sovyetler Birliği döneminden kalma ortalama 30 yaşındaki Mig-29 ve Su-27 savaş uçaklarının acilen yerini alacak çözüm arıyor” demişti.

Pakistan tarafı ise bahse konu ziyaretle ilgili o dönem, Ukrayna Hava Kuvvetleri heyetinin tesis ziyareti sırasından arka planda yapım aşamasında olan JF-17’nin gövdelerinin olduğu görüntülerini yayınlamıştı.

Tesis ziyareti icra eden Ukrayna Hava Kuvvetleri heyeti

Yeni Savaş Uçakları İçin 7.5 Milyar Dolar Bütçe

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Konseyi tarafından onaylanan Hava Kuvvetleri Vizyon 2035 belgesinde Ukrayna Hava Kuvvetleri, Ukrayna hava sahasını düşman uçaklarından koruyabilen ve düşman pozisyonlarına saldırılar yapabilecek çok amaçlı 4. nesil bir savaş uçağı tedarik etme niyetini belirtmişti.

Ukrayna önümüzdeki on yıl içinde aşamalar halinde yeni savaş uçağı tedarik edecek ve 2021 veya 2022 yıllarında ortaya çıkacak uçağın ilk tedarikler için bir ihale verecek. Bu aşamada sadece az sayıda savaş uçağı tedarik edilecekken 2025-2030 dönemi için daha büyük bir satın alımlar planlanıyor.

Temin edilecek savaş uçakları için 200 milyar Ukrayna Grivnası-UAH (7,5 milyar ABD Doları) kadar bütçe ayrılabileceği belirtiliyor. Ukrayna Hükûmeti, gereksinimi karşılama seçeneklerini incelemek için ABD’li, Avrupalı ve diğer tedarikçilere de yönelecek. Ukrayna Hava Kuvvetleri önümüzdeki on yıl içinde envanterini büyük ölçüde elden geçirmeyi hedefliyor.

Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait JF-17 savaş uçağı

İlgili Olarak:

Ukrayna Hava Kuvvetleri yeni savaş uçakları ve mühimmatlar alacak

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu B-52 Stratofortress’den AGM-183A hipersonik füzesini test etti

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından açıklandığı üzere Güney Kaliforniya…