Anasayfa Haberler Ukrayna Hava Kuvvetleri yeni savaş uçakları ve mühimmatlar alacak

Ukrayna Hava Kuvvetleri yeni savaş uçakları ve mühimmatlar alacak

0

Ukrayna Ordusu, önümüzdeki yıllarda yeni savaş uçakları ve karadan havaya füzeler satın almak istiyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Konseyi tarafından onaylanan Hava Kuvvetleri Vizyon 2035 belgesinde Ukrayna Hava Kuvvetleri, Ukrayna hava sahasını düşman uçaklarından koruyabilen ve düşman pozisyonlarına saldırılar yapabilecek çok amaçlı 4. nesil bir savaş uçağı tedarik etme niyetini belirtti.

Ukrayna basınında çıkan haberlere göre, Ukrayna önümüzdeki on yıl içinde aşamalar halinde yeni savaş uçağı tedarik edecek ve 2021 veya 2022 yıllarında ortaya çıkacak uçağın ilk partileri için bir ihale verilecek. Bu aşamada sadece az sayıda savaş uçağı tedarik edilecekken 2025-2030 dönemi için daha büyük bir satın alımlar planlanıyor.

Temin edilecek savaş uçakları için 200 milyar Ukrayna Grivnası-UAH (7,5 milyar ABD Doları) kadar bütçe ayrılabileceği belirtiliyor. Ukrayna Hükûmeti, gereksinimi karşılama seçeneklerini incelemek için ABD ve Avrupa’daki tedarikçilere yönelecek.

Ukrayna Hava Kuvvetleri önümüzdeki on yıl içinde envanterini büyük ölçüde elden geçirmeyi hedefliyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri bağlısı bir Su-24

Ukrayna’nın nakliye filosu, 2027-2035 yılları arasında hizmete girmesi beklenen yeni bir orta sınıf nakliye uçağı ile nefes almayı planlıyor. Bu proje 40 milyar UAH civarında tutabilir. Dahası, Hava Kuvvetleri şu anda L-39’u işleten jet eğitim uçak filosunu 35 milyar UAH maliyetle elden geçirecek. Projenin bir parçası olarak yeni insansız sistemler de satın alınabileceği belirtiliyor. Bunların maliyetinin 30 milyar UAH civarında olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca, Ukrayna Hava Kuvvetleri, hava savunma kabiliyetlerini takviye etmek için 50 milyar UAH altında yeni bir orta menzilli karadan havaya füze sistemi edinmeyi öngörüyor.

Defense Express, 2030’a kadar en az dört alayın yeni bir sistemle donatılması ve operasyonel görevlere hazır olmasının hedeflendiğini bildirdi. Ukrayna ayrıca yerel hava savunma füze üretimini de artırmayı planlıyor. Bu proje için 15 milyar UAH kadar bütçe ayrılması düşünülüyor.

Ukrayna’nın havacılık alanındaki modernleşme planı oldukça iddialı. Ukrayna basınında belirtilen fiyat tahminleri (gerçek maliyetler tedarik hedefleri için seçilen tedarikçiye bağlı olarak değişebilir ) 100 milyar UAH olan mevcut yıllık savunma bütçesine karşı 370 milyar UAH kadar hesaplanıyor.

Ayrıca, savunma bütçesinde özellikle yeniden silahlanma ve modernizasyon için ayrılan harcamalarda son yıllarda önemli bir artış görülüyor olsa dahi yine de yıllık savunma bütçesinin sadece beşte biri kadar. Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin projede belirtilen hedeflerine ulaşması için Ukrayna hükümetinden yakın destek alması gerekecek.

Ukrayna’nın Bayraktar TB-2 SİHA’ları

12 Ocak 2019’da dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Türkiye ile Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) satın almaya yönelik anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu. Söz konusu alım kapsamında Baykar Savunma tarafından Ukrayna Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak 6 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve 3 adet yer kontrol istasyon kısa sürede üretilerek teslim edildi.

2019 yılı mart ayında Bayraktar TB2 testlerinin başarılı olduğunu açıklayan dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko “Türk ortaklarımızı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini tebrik ediyorum” ifadesini kullanmıştı. Gerçekleştirilen saha atış testlerini takiben ilk parti teslimatı 2019 Mart ayında Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne yapıldı. İlk teslimatta sipariş kapsamında üretilen 3 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve yer kontrol istasyonu teslim edilmişti.

İlgili İçerikler

Ukrayna ordusu Bayraktar TB2 SİHA’larını kullanmaya başladı

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…