Anasayfa Haberler Ukrayna’ya Bayraktar TB2 S/İHA teslimatları tamamlandı

Ukrayna’ya Bayraktar TB2 S/İHA teslimatları tamamlandı

0

Baykar Savunma tarafından Ukrayna’ya Bayraktar TB2 S/İHA’ların ikinci parti teslimatı gerçekleştirildi

12 Ocak 2019’da dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Türkiye ile Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) satın almaya yönelik anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu. Söz konusu alım kapsamında Baykar Savunma tarafından Ukrayna Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak 6 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve 3 adet yer kontrol istasyon kısa sürede üretilerek teslim edildi.

2019 yılı mart ayında Bayraktar TB2 testlerinin başarılı olduğunu açıklayan dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko “Türk ortaklarımızı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini tebrik ediyorum” ifadesini kullanmıştı. Gerçekleştirilen saha atış testlerini takiben ilk parti teslimatı Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne yapıldı. İlk teslimatta sipariş kapsamında üretilen 3 adet Bayraktar TB2 S/İHA ve yer kontrol istasyonu teslim edilmişti. Gerçekleşen ikinci parti teslimatı kapsamında ise; 3 adet Bayraktar TB2 S/İHA’ya ek olarak simülatör, faydalı yük ve kamera sistemleri ve yer veri terminalleri Ukrayna Hava Kuvvetlerine teslim edildi. Ukrayna’nın Starokostiantyniv Hava Üssü’nde gerçekleştirilen kabul testlerinin ardından 6 adetlik sipariş Baykar savunma tarafından 1 yıldan daha kısa bir sürede tamamlanmış oldu.

Teslimatı gerçekleştirilen Bayraktar TB2 S/İHA’lar Türkiye’deki eğitimlerini başarıyla tamamlayan Ukraynalı askeri personel tarafından kullanılacak.

Ukraynalı operatörlerin eğitim süreci devam ediyor

Türkiye’nin önemli insansız hava araçları üreticilerinden biri olan Baykar Savunma’nın eğitim ve üretim üssünde Ukraynalı personele eğitim verildi. Ukraynalı askeri personel insansız hava aracı Bayraktar TB2’nin işletimi ve bakımı için eğitim aldı. Eğitim programı kapsamında yaklaşık üç düzine eğitmen, teknisyen, operatör, yer veri terminali uzmanı ve yer kontrol istasyonu personeli Baykar Savunma tarafından eğitildi.

Temmuz ayında başlayan eğitim programı üç ay boyunca sürecek bir takvime göre oluşturuldu ve program teorik ve pratik olmak üzere iki bölümden oluştu. Bayraktar TB2’nin kullanımı için eğitimini tamamlayan Ukraynalı personelin sertifakalarını aldıktan sonra ülkelerinde göreve başlaması bekleniyor.

Bayraktar TB2 yer kontrol istasyon eğitimi. Foto: ArmyInform

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın açıklamalarına göre eğitim kursu, Bayraktar TB2 tedariki kapsamında yapılan bir sözleşmeyle düzenlenmiş bir husustur. Bu kapsamda başka bir grup Ukraynalı askeri personel de Bayraktar TB2 eğitimi için Türkiye’ye gelecek.

Bayraktar TB2’nin bakımı ile ilgili teknik personelin eğitimi. Fotoğraf: ArmyInform

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

Babcock, Type-31 (Arrowhead 140) fırkateynlerinin ön tasarım incelemesini tamamladı. Birle…