Anasayfa Haberler UMH güçlerine ait SİHA’lar Hafter’e ait Krasukha Elektronik Harp Sistemini imha etti

UMH güçlerine ait SİHA’lar Hafter’e ait Krasukha Elektronik Harp Sistemini imha etti

0

Libya’da BM nezdinde tanınan ve meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlere ait Bayraktar TB2 SİHA’lar darbeci Halife Hafter’e Rusya & Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sağlanan Rus yapımı Krasukha Elektronik Harp Sistemini imha etti. Vurulan sistemin Krasukha Elektronik Harp Sistemi ailesinin hangi üyesi olduğu ise bilinmemekte.

Clash Report tarafından yayınlanan video ve açıklamada; Libya’da UMH Hava Kuvvetleri, Hafter milislerinin BAE‘den temin ettiği Rus menşeli Krasuhka Elektronik Harp Sistemi’ni imha etti.” ifadelerine yer verildi.

1RL257E Krasukha-4 Elektronik Harp Sistemi

Siyah Gri Beyaz platformunda yer alan bilgilere göre sistem; KRET tarafından geliştirilen Krasuha ailesinin son üyesi olan 1RL257E, geniş bant aralığında çalışan çok işlevli bir ET sistemi. Sistemin hedefleri, alçak dünya yörüngesindeki radar istihbarat uyduları, kara konuşlu arama tarama radarları, uçak konuşlu erken ihbar radarları ile radar güdümlü mühimmatlar. Sistem ayrıca düşmanın ET sistemlerini bozucu kabiliyete de sahip. 

8kHz – 18GHz bant aralığında çalışan Krasuha 4’ün menzili 300km olarak geçiyor. 360derece yan; 1-60 derece yükseliş açı değerlerine sahip sistem 20 dakikada kurulup yine 20 dakikada intikale hazır hale getirilebiliyor. 20kW güç tüketimi olan ve BAZ-6910-022 8×8 taktik tekerlekli araca monteli Krasuha 4, -50 / +50 derece sıcaklık aralığında çalışabiliyor.

Ukrayna Krizi sırasında da aktif olarak kullanılan Krasuha 4, Hmeymim Hava Üssü’nde konuşlu bulunuyor.

Watya Hava Üssünde kontrol tekrar sağlandı

Bölge etkinliğini gün geçtikçe artıran Bayraktar TB2 SİHA’lar 16-17 Mayıs 2020 tarihlerinde Watya hava üssüne yeni sevk edilen iki adet Pantsir-S1 hava savunma sistemini de hedef almıştı. Sistemlerden biri ise UMH güçlerinde bugün kontrol altına alınan Watya hava üssünde ele geçirildi. Ele geçirilen sistemin hasarlı olduğu görülüyor.

Watya Hava Üssünde ele geçirilen Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Türkiye’nin de tanıdığı Libya’nın meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümeti(UMH) güçleri darbeci Halife Hafter güçlerinin kontrolü altında bulunan Watya Hava Üssü’nü de geri almak için 5 Mayıs 2020’de başlattığı operasyon ile ele geçirilen bölgelerde güçlerini tutarak toparlanma sürecine girmişti. 18 Mayıs 2020 tarihinde sabah erken saatlerinde Hava Üssü’nü almaya yönelik yeniden başlatılan operasyon başarılı oldu.

Başkent Trablus’un güneybatısında yer alan Watya Hava Üssü, Hafter güçlerinin çok sayıda zırhlı araç ve paralı asker bulundurduğu bir üs bölgesi olarak yer alıyor.

Hava Üssü’nün ele geçirilmesi için uzun süredir UMH güçleri bölgeye güneyden ve kuzeyden sevkiyat gerçekleştiriyordu, 5 Mayıs 2020 günü Watya Hava Üssü’nün Hafter güçlerinden alınması için operasyon resmen başlatılmış olsa da bölgede ilerleme sağlanabilmiş ancak üs ele geçirilememişti.

5 Mayıs’taki operasyondan beri bölgeye yığınak yapmaya çalışan darbeci Halife Hafter’e bağlı güçler, UMH’nin yoğun topçu atışları ve Bayraktar TB2 S/İHA ile devamlı şekilde vurularak bastırıldı.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği…