Anasayfa Haberler UMH güçlerinin Bayraktar TB2 SİHA’ları Hafter’in yeni Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini de imha etti

UMH güçlerinin Bayraktar TB2 SİHA’ları Hafter’in yeni Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini de imha etti

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’ne ait Baykar Savunma ürünü Bayraktar TB2 SİHA’lar darbeci Hafter güçlerine ağır kayıplar vermeye devam ediyor. Darbeci Hafter güçlerine Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sağlanan ve bölgeye yeni sevk edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemi Bayraktar TB2 SİHA’lar tarafından imha edildi.

BAE tarafından darbeci Hafter güçlerine Watya hava üssüne konuşlandırmaları için temin edilen ve bölgeye yeni sevk edilen iki adet Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma sisteminden birisi Bayraktar TB2 SİHA’lar tarafından imha edildi.

Watya hava üssüne gönderilen Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma füze sistemi

BAE tarafından darbeci Hafter’e gönderilen yüksek miktarda yardıma ve desteğe rağmen Libya’da devam çatışmalarda UMH güçlerine karşı ciddi kayıplar veriyorlar. UMH güçlerine ait Bayraktar TB2 SİHA’lar darbeci Hafter güçlerine ait hava savunma sistemlerini (Pantsir-S1), lojistik destek vasıtalarını (tır, kargo uçağı) zırhlı araçları hedef alarak etkisiz hale getirmeye devam ediyor.

Araba aynasına konvoydaki ikinci Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma sistemi yansıyor

Açık kaynaklarda yer alan verilere göre, BAE ordusunun MAN SX45 araçlarına entegre edilmiş 50 adet Pantsir-S1 sistemi var. Libya’da darbeci Hafter’e kaç tanesinin gönderildiği ise bilinmiyor.

Libya’da UMH tarafından kaç adet Pantsir-S1 ve diğer hava savunma sistemlerinin imha edildiği bilinmemekle beraber açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre birden çok sistemin vurulduğu, bazı sistemlerin tamamen imha edilememiş olsa dahi hasar aldığı yönünden bilgiler mevcut.

Resim
Hafter güçlerince Watya hava üssünün güneyine konuşlandırılan ve Bayraktar TB2 SİHA’larca imha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemi | tskmap.net

Bölgede darbeci Hafter’in tek yardımcısı BAE değil. Trablus’un güneyinde Tarhuna kentinin de içinde bulunduğu bölgelerde Rusya tarafından darbeci Hafter’e destek olması için gönderilen yüzlerce paralı asker mevcut.

Darbeci Halife Hafter güçlerince kullanılan Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Bayraktar TB2 SİHA ve Pantsir-S1 Hava Savunamama Füze Sistemi

Bayraktar TB2 SİHA’ların Pantsir ile ilk karşılaşması olmadı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin İdlib bölgesinde istikrarı sağlamak ve bölgede Esed Rejiminin zulmünü durdurmak amacıyla başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı sırasında TB2 SİHA’lar birçok hava savunma sistemini başarıyla imha etmişti.

Bu imha edilen hava savunma sistemleri arasında Rusya’nın Rejim güçlerine hibe ettiği Pantsir-S1’ler de mevcuttu.

Pantsir-S1 şu anda Rusya tarafından Sırbistan, Vietnam, Suriye, Ürdün, İran, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

İlgili Olarak:

BAE, Libya’daki darbeci Hafter güçlerine Pantsir-S1 sistemleri göndermeye devam ediyor

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İsrail’den Iron Dome hava savunma füze sistemi tedarikinde sona yaklaşıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail’den tedarik edeceği Iron Dome hava savu…