Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Viking insansız kara aracına IP Mesh radyo sistemi entegre edildi

Viking insansız kara aracına IP Mesh radyo sistemi entegre edildi

0

Domo Tactical Communications (DTC), IP Mesh telsiz teknolojisinin Viking insansız kara aracına (İKA) entegre edildiğini açıkladı.

Viking İKA’lar, otomotiv ve savunma mühendisliği firması olan HORIBA MIRA tarafından İngiltere’nin Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı’na (Dstl) tedarik ediliyor.

Viking’in Dstl tarafından satın alınması ve denenmesi ile ön saflarda bulunacak askerlerin girebileceği riskleri azaltmayı, deneysel otonom lojistik ikmali sistemlerin geliştirilmesini amaçlanmaktadır. Tedarik kapsamı ise Project Theseus’u programının desteklenmesi için Ortak Taktik Otonom İkmal ve İkmal (JTARR) Risk Azaltma altında finanse edilmektedir.

Viking İKA’nın iletişim kabiliyetlerinin anahtarı DTC’nin NETNode 5RM IP Mesh Radyosu ve SOLO8 SDR‐H Elde Taşınabilir Yazılım Tanımlı Radyo (SDR) ünitesidir. Her iki sistem de şirketin en yeni COFDM IP MANET MIMO Mesh teknolojisine dayanmaktadır. Bu zorlu, dinamik gerçek muharebe koşullarında ve iletişimi engelleyen sıkışık kentsel ortamlarda ve NLOS uygulamalarında bile uzak mesafelerden güçlü performans ve yüksek veri hızı sağlar.

HORIBA MIRA firması tarafından geliştirilen VIKING 6×6 otonom insansız kara aracı. Fotoğraf: HORIBA MIRA

HORIBA MIRA üretimi VIKING 6×6 insansız kara aracıdır. Yapay zekâ temelli otonom bir sistem ve GPS’in çalışmadığı sahalarda da seyrüsefer kabiliyetine sahip, 750 kg faydalı yük kapasitesi mevcut. VIKING İKA, yüksek manevra kabiliyeti, paralel hibrit güç grubu ve gelişmiş otonomiye sahiptir. VIKING, ikmal kabiliyetinin yanında, muharip ve EYP tespiti kabiliyetlerine de sahip bir çok rollü platformdur.

Kritik Öneme Sahip Verileri Aktarabilecek

Yerleşik çift HD video kodlayıcıları ve GPS alıcısı içeren NETNode 5RM IP Mesh Radyo, MIMO (Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) MANET (Mobil Adhoc Ağ İletişimi) özellikleri sunarak Viking İKA’nın kendi oluşturduğu bir merkez noktası olarak hareket etmesini sağlar. Araç, önemli mesafelere genişletilebilen, esnek ve sağlam bir ağ üzerinden video görüntüleri ve diğer kritik öneme sahip verileri gönderebilecek ve aktarabilecek.

SOLO8 SDR-H, bir MANET IP Mesh merkez noktası ve aynı zamanda bir noktadan noktaya (P2P) CODFM vericisi olarak da işlev görebilen kompakt bir birimdir. P2P CODFM özelliği, zorlu radyo dalga yayımı ortamlarında çok düşük gecikme süresine sahip kritik verilerin iletilmesi için kentsel arama ve kurtarma ve patlayıcı mühimmat imhası gibi uygulamalar için gereklidir.

Dstl’e üç prototip Viking İKA teslim edildi ve deneyler, Aldershot/İngiltere merkezli Combat Service Support Eğitim ve Geliştirme Birimi (CSS TDU) ile işbirliği içinde yürütülüyor. Dstl, İngiliz Ordusu’nun gelecekteki daha gelişmiş insansız kara araçlarının istihdamı için daha derin bilgi geliştirmenin yanı sıra, insansız platformların potansiyelini ve sınırlamalarını daha iyi kavramayı hedefliyor.

VIKING 6×6 insansız kara aracı. Fotoğraf: HORIBA MIRA

En son teknolojiye sahip yapay zeka tabanlı otonom sistemler ve GPS’in olmadığı ortamlarda bile faaliyet gösterme yeteneği sayesinde, çok rollü insansız platform muharebe alanında destek, ISTAR (istihbarat, gözetim, hedef edinme ve keşif) gibi görevleri üstlenebilir. Ayrıca otonom biçimde ikmallerin yanı sıra EYP’lerin ve mayınların imhası gibi görevleri icra edebilir.

DTC’nin Uluslararası Satış Başkan Yardımcısı Nigel Lee, “Bu anahtar niteliğindeki ürün ile İngiltere Savunma Bakanlığı Robotik ve Otonom Sistemler (RAS) programında MIRA’yı desteklediğimiz için gerçekten heyecanlıyız. Bu, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Robotik Müfreze Aracı (RPV) için diğer İKA platform üreticilerine daha önce güvenli, MANET Mesh veri radyoları tedarikimizi destekliyor.” dedi.

İlgili Olarak

İngiltere İKA konusunda öncü olmayı mı hedefliyor?

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Ordusu paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek

Rus Kara Kuvvetleri, paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek Rus Kara Ku…