Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD Ordusu B-52 Stratofortress’den AGM-183A hipersonik füzesini test etti

ABD Ordusu B-52 Stratofortress’den AGM-183A hipersonik füzesini test etti

0

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından açıklandığı üzere Güney Kaliforniya’dan kalkan bir B-52 Stratofortress bombardıman uçağından AGM-183A füzesinin son yüklü uçuş testini icra etti. İcra edilen uçuş testinin ardından hipersonik silahın operasyonel kullanımı için bir adım daha atılmış oldu.

Uçuş, AGM-183A IMV-2’den donanma hava istasyonlarına telemetri ve GPS verilerinin başarılı bir şekilde aktarılmasıyla sonuçlandı. Testte B-52 fırlatma platformu ve telemetri ile sistem entegrasyonunu doğruladı. Aynı zamanda bu yılın sonundaki ilk itici test uçuşunda kullanılacak operasyon konseptlerini uyguladı.

Lockheed nabs another big hypersonic weapons contract
B-52 ve kanadında taşıdığı AGM-183A ARRW hipersonik füzesi

ARRW programı, 2020’lerin başlarında ABD ordusuna geleneksel hipersonik silah kapasitesi sunmayı amaçlayan hızlı bir prototip çalışması projesidir. Silah sistemi, muharebe sahasında ki unsurlara öncelik değeri yüksek, acil müdahale gerektiren hedefleri yok etme yeteneği sağlamak için tasarlanmıştır. ARRW ayrıca, yoğun şekilde savunulan kara hedeflerine karşı hızlı şekilde saldırı olanağı sağlayarak hassas vuruş silah sistemlerinin yeteneklerini genişletecek.

AGM-183A IMV-2’nin bu testi, Hava Kuvvetleri Test Merkezi işletmesi, Point Mugu’daki Deniz Hava Harp Merkezi Silahlar Bölümü, ARRW Program Ofisi ve Lockheed Martin’in çabalarının sonucuydu.

AGM-183, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılması planlanan prototip hipersonik silah sistemidir. Lockheed Martin tarafından geliştirilen füzenin maksimum 20 mach (yaklaşık 24500 km/saat) hızı olduğu bildirildi. Silah, bir hedefe doğru süzülmeden önce üzerine monte edildiği bir roket tarafından hipersonik hıza itki ulaşabileceği sistemi kullanıyor.

B-52 Bombardıman Uçağı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yerleşik Boeing tarafından geliştirilen B-52 bombardıman uçağı ilk uçuşunu 15 Nisan 1952’de yapmıştır. Birleşik Devletler Hava kuvvetleri personelinin BUFF adını taktığı (Big Ugly Fat Fellow/büyük, çirkin, şişman delikanlı) B-52’ler dönemin, hatta günümüzün bile en çok konuşulan uçaklardan biri.

ABD’nin gözdesi olan B-52 bombardıman uçağı her ne kadar 1962 yılında üretimi durdurulsa da halen hizmet veriyor. Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre 60 yıllık olan B-52’lerin en az 2040 yılına kadar kullanılması hedefleniyor. Boeing firmasına göre ise bu tarih 2050. Halen daha az maliyetli bir alternatifi geliştirilmemiş olması da ABD’nin B-52’leri kullanma ısrarında büyük etken.

ABD’nin en popüler bombardıman uçağı: B-52

İlgili Olarak

ABD’nin en popüler bombardıman uçağı: B-52

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Havacılık ve Savunma Sanayi ile yakından ilgileniyor. Bu konular özelinde araştırmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı…