Anasayfa Haberler Genel Haberler Yunanistan MQ-9 Reaper İHA alacak

Yunanistan MQ-9 Reaper İHA alacak

0

Yunanistan 3 Adet MQ-9 Reaper İHA Alıyor

Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın savunma yeteneklerini artırmak ve Ege Deniz’indeki keşifleri geliştirmek için ABD yapımı üç insansız hava aracı (İHA) almayı kabul ettiği bildirildi.

24 Nisan Çarşamba günü yapılan ANT televizyon kanalında çıkan bir rapora göre, yaklaşık 50 milyon euro olduğu tahmin edilen anlaşma, üç adet General Atomics MQ-9 Reaper İHA “Predator B” satın alınması ve iki yer kontrol istasyonunun inşasını içeriyor .

Kısaca MQ-9 Reaper

MQ-9, uzun ömürlü, yüksek irtifa gözetimi için tasarlanmış ilk avcı-katil İHA’dır. MQ-9, önceki General Atomics MQ-1 Predator’dan daha büyük, daha ağır ve daha yetenekli bir uçaktır; MQ-1’leri kontrol etmek için kullanılan aynı yer sistemleri ile kontrol edilebilir. Reaper 950 beygir gücünde (712 kW) bir turboprop motora (Predator’un 115 hp pistonlu motoruna kıyasla daha güçlü motora) sahiptir. Daha büyük güç, Reaper’ın 15 kat daha fazla mühimmat yükü taşımasına ve MQ-1’in hızının yaklaşık üç katı hızda seyretmesine izin verir. İHA, silah kullanımı da dahil olmak üzere Yer Kontrol İstasyonunda (GCS) hava mürettebatı tarafından izlenebilir ve kontrol edilebilir.

MQ-9 ilk defa Yunanistan’da Bulunmuyor

Ayrıca belirtmekte fayda var. İlk defa, Amerikan MQ-9 Reaper’ları bir Yunan Hava Üssünde 2018 Mayıs ayında  faaliyet gösterdi. ABD Hava Kuvvetleri, MQ-9 Reaper uçağını Mayıs ayının ortalarından itibaren Orta Yunanistan’da Larisa Hava Kuvvetleri Üssü’nden kullanmaya başladı. Ancak, İHA’lar Afrika’daki üs inşa edilene dek Yunanistan’da kalacağını belirtmişlerdi. Yunanistan’da bir süre kalan MQ-9’ların silahsız olduğunu da eklemek gerek.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD’den Rusya’ya uyarı: Libya’daki faaliyetleriniz darbeci Hafter’e kesin bir zafer getirmeyecek

ABD, Rusya’nın Libya’ya savaş uçaklarını konuşlandırmasının bölgedeki dengeler…