Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rusya, tasarruf etmek için savaş gemilerini hurdaya çıkartıyor

Rusya, tasarruf etmek için savaş gemilerini hurdaya çıkartıyor

0

İzvestiya gazetesine göre, devlete ait nükleer enerji şirketi Rosatom ile Rus Donanması, iki efsanevi nükleer tahrikli Kirov sınıfı muharebe kruvazörü/ağır füze kruvazörü için planlanan hizmet ömrü uzatmaları ve modernizasyonu iptal etmeye karar verdi.

Son haftalarda basında çıkan haberlere göre, Rus Donanması Kirov sınıfı iki ağır nükleer savaş gemisini geri dönüştürmeye karar verdi. 2021 yılında, Proje  11442  ağır füze kruvazörü Amiral Ushakov’un (fabrika numarası 800) ve Proje 11442Amiral Lazarev’in (fabrika numarası 801) çoktan Rusya Donanması’ndan çekilmiş olması planlanıyor.

İlk geri dönüşüm için 400 milyon ruble (6,27 milyon dolar), ikincisi için ise 350 milyon ruble (5,49 milyon dolar) tahsis edilmesi planlanıyor.

 

Rus Donanması’nın nükleer tahrikli bir sınıfı olan Orlan sınıfı kruvazör olarak da bilinen Kirov sınıfı savaş gemileri, dünyada işletimde olan en büyük ve en ağır su üstü savaş gemileridir.

Kirov sınıfı savaş gemileri savaş sırasında Amerikan uçak gemisi gruplarını etkisiz hale getirmek için tasarlandı. Kirov sınıfının ikincil bir misyonu commerce raider ( ticaret gemileri etkisiz hale getirmek için kullanılan zırhsız, süratli muhrip) idi. Amerika ve Kanada’nın Avrupa’daki savaş bölgelerini güçlendirmesini engellemek için dizayn edildi.

Toplam dört gemi inşa edildi: Amiral Ushakov, Amiral Lazarev, Amiral Nakhimov ve Pyotr Velikiy. Pyotr Veliky şu anda Rus Kuzey Filosunun amiral gemisi olarak hizmet veriyor. Aynı sınıf Amiral Nakhimov kruvazörü yükseltmeye tabi tutuluyor ve donanmaya 2021 yılında katılması planlanıyordu.

2014 yılında, Rus Donanması modernizasyon planlaması yaptı ve dört gemiyi de hizmete döndürmeyi planladı. 28 bin tonluk tam yüklü deplasmana sahip Kirov sınıfı kruvazörlerin aktif bulunduğu dönemdeki silah yükü şu şekilde:

  • 20 adet P-700 Granit satıhtan satha anti gemi füzesi
  • RPK-2 Vyuga denizaltı savunma harbi füzesi
  • 12×8 adet S-300F hava savunma füzesi
  • 2×20 adet 4K33 OSA-M hava savunma füzesi
  • 16×8 adet 3K95 Kinzhal hava savunma füzesi
  • 2 adet AK-100 100mm top veya 2 adet AK-130 130mm top
  • 8 adet AK-630 CIWS veya 6 adet Kashtan CIWS
  • 2 x RBU-1000 denizaltı savunma harbi roketi
  • 2x 2 x RBU-12000 denizaltı savunma harbi roketi
  • 10 x 533mm torpido tüpü (Type 53 torpidosu için)

Kruvazörlerin silah yükleri inşa edildikleri tarihe göre değişkenlik gösterebiliyor.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Donanması’nın USS Zumwalt destroyeri ilk atış testini tamamladı

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Zumwalt sınıfı destroyerlerin ilki olan USS Zumwalt te…