Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ZAHA 2022’de Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde olacak

ZAHA 2022’de Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde olacak

0

FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girecek

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt tarafından Mayıs 2020’de yapılan açıklamada da ifade edildiği üzere çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG ANADOLU’da kullanılmak üzere yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA  projesinde 2022 de teslimatlar başlayacak.

ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

Nail Kurt, ZAHA projesinde denizciliğin bilgi birikimini kullandıklarını ve bu kapsamda İTÜ Gemi İnşaat Mühendisliği’nde görev yapan akademisyenlerle çalıştıklarını ifade etmişti. Çok maksatlı amfibi hücum gemisi için özel tasarlanan ZAHA’nın tek muadilinin ABD’nin AAV7 platformu olduğunu belirten Kurt, AAV7’nin de iş ortaklıkları olan BAE Systems’in ürünü olduğunun altını çizmişti. Kurt BAE Systems’dan linsası alıp Türkiye’de üretebileceklerini ancak Savunma Sanayii Başkanlığı’nın lisans altı üretim bir platform istemediğini, özgün ve milli bir platform istediğini belirtmişti.

Resim
AAV7 platformu

ABD’den sonra böylesine gelişmiş bir platformu üretebilecek ikinci ülkenin Türkiye olduğunu, ABD’nin AAV7 aracından üstün yönleri olduğunun altını çizen Kurt, ilk prototipin hazır olduğunu açıklamıştı.

İlk Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA’nın deniz testlerinin başarıyla devam ettiğini açıklayan Kurt, 2021 yılında tüm deniz testlerinin tamamlanmasını amaçladıklarını ve takvimi bu yönde ilerlettiklerini söyledi. Deniz testlerinin 2021 yılında tamamlanmasının ardından 2022 yılının başlarında ilk Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA’yı Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim etmeyi planladıklarını da ayrıca ifade etti.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA

ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir. ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir. Araç üzerindeki UKSS FNSS tarafından tasarlanmıştır.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlanmıştır. ZAHA’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni amiral gemisi TCG Anadolu’nun amfibi operasyonlarında kullanılması bekleniyor. Havuzlu Çıkarma Gemisinde konuşlanmış birliklerin, zor deniz koşullarında sahile ve karadaki hedeflere güvenle intikalini sağlamak amacıyla geliştirilecek Zırhlı Amfibi Hücum Aracı projesi kapsamında 23 adet Amfibi Hücum Personel Aracı, 2 adet Amfibi Hücum Komuta Aracı ve 2 adet Amfibi Hücum Kurtarma Aracı tedarik edilecek.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Birleşik Krallık Donanmasının açık deniz karakol gemisi deniz testlerine başladı

Birleşik Krallık Kraliyet Donanmasının River sınıfı açık deniz karakol gemisi HMS Spey, Sc…