Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Rus Hava Kuvvetlerine Sobolyatnik çevre gözetleme radarı teslimatı

Rus Hava Kuvvetlerine Sobolyatnik çevre gözetleme radarı teslimatı

0

Rus Hava Kuvvetleri 2020 sonuna kadar 10 set Sobolyatnik 1L277 taşınabilir çevre gözetleme radarı teslim alacak.

Rus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Sobolyatnik, 2020 yılında, Ulan-Ude, Ulyanovsk, Kamyshin ve Ussuriisk’teki hava saldırı unsurlarına tedarik edilecek.” ifadesine yer verildi.

Rus Ordusundan Binbaşı Maxim Gostyayev ilgili olarak, “Yeni nesil teknik keşif radarlarıyla donatılmış keşif birimlerinin teçhizatı, topçu keşifleri yapacak keşif birimleri için eğitim standartlarının yükseltilmesini mümkün kılıyor. Oldukça düşük ağırlığına ve boyutuna rağmen Sobolyatnik radar keşif istasyonu, atış yörüngelerinin ve atışın tespit edilmesi ve eşzamanlı olarak otomatik bir şekilde izlenmesi için 20 hedefe kadar kitlenerek takip edebilir.” dedi.

Sobolyatnik 1L277

Sobolyatnik 1L277

Üreticisi Almaz-Antey tarafından MAKS-2013 savunma fuarında tanıtılan Sobolyatnik (Sable hunter), çok fonksiyonlu bir tespit etme ünitesidir. Radar keşif istasyonu uzun mesafelerden küçük nesneleri tespit edebilmektedir.

Sobolyatnik radar ünitesi birkaç er tarafından taşınabilen çeşitli cihazlardan oluşur. Görevler için hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale getirilebilmektedir. Toplam ağırlığı 36 kg’dır ve radarın kullanımı için iki personel yeterlidir. Ayrıca 30 km menzildeki çeşitli ebat ve yörünge parametrelerine sahip mobil ve sabit nesneleri tespit edebilme özelliğine sahiptir.

Sobolyatnik radarı, bir hedefin parametrelerini otomatik olarak analiz edebilir, sınıflara ayırabilir. Birlikler ve donanım arasında ayrım yapabilir. Aynı anda 20 hedefi takip edebilir. Yeni teknoloji ve teknik çözümler ile radarın kesintisiz (arızasız) çalışma süresinin 2.000 saate çıkarıldığı ifade edilmektedir.

Sobolyatnik 1L277 radarı

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Ordusu paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek

Rus Kara Kuvvetleri, paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek Rus Kara Ku…