Anasayfa Özgün Yazılar Zırh Sistemleri – II | Özel Birlikler

Zırh Sistemleri – II | Özel Birlikler

0

Meskun Mahalde operasyon gereksinimleri yüksek hareketlilik gerektirdiği vakit zırhlarda hafifletilme ve azaltılmaya gidilir. En başta omuz zırhları, karın ve bel zırhları çıkartılarak balistik yelek, 4 plaka ve yumuşak zırh ile göğüs ve üst karın bölgesi korumaya alınır ve başlık ise yine seviye 3 ve 3A olarak kullanılır.

Irak’ın İşgali operasyonu sırasında Meskun Mahalde Amerikan Birlikleri.

 

 

Alt karın ve kol koruması çıkartılmış IOTV Balistik Yelek.

Zırh miktarının azaltılması ile birlikte zırh sistemi ağırlığı 8-10 kg aralığına düşmektedir. Bu da hem çanta kullanımı ile kısa süreli arazi görevleri (gecelik) hem de meskun mahal ortamında çok yüksek hareketliliği beraberinde getirir.

Sonraki aşama olarak zırh sisteminde yumuşak balistik korumanın çıkartılarak, Başlık ve 4 adet plakadan oluşan (2 yan, sırt ve göğüs) plaka taşıyıcı yelek konseptini ortaya çıkartır. Arazide kalan piyadelerin, meskun mahal operasyonunda görev yapan özel ve elit kuvvet personellerinin tercih ettiği konsepttir. 6 kg kadar ağırlığa sahiptir. Piyadeye büyük çanta taşıma imkanı verir ve arazide 3-7 günlük görev icra edilebilecek malzemenin taşınmasına imkan sağlar. Elit ve özel kuvvet birimleri ile hem tüfek hemde şarapnele karşı azami korumaya kavuşur.

Elit Kuvvetin Meskun Mahal Operasyonundaki örneği:

Plaka Taşıyıcı Yeleğine 4 adet balistik plaka takarak koruma özelliğini arttırmış Su Altı Taarruz Personelimiz.

Piyadenin Arazi Operasyonunda Örneği:

Arazide 4 plaka ve plaka taşıyıcı yelek kullanan Amerikan 101. Hava İndirme personelleri.

 

2 plaka konsepti, özel ve elit kuvvetlerin en yaygın kullandığı zırhlanma çeşididir. Göğüs ve sırt plakaları kullanılarak ileri kompozit zırh teknolojileri ve yüksek kesim başlıklar ile birlikte toplam zırh ağırlığı 3,5 kg’ı geçmez. Deniz operasyonları, uzun süreli arazı görevleri, hareketlilik gerektiren kısa süreli arazi görevleri, hareketlilik gerektiren meskun mahal görevleri, mağara ve sığınak temizleme görevleri, paraşüt atlayışı ile intikal içeren görevler, tren, otobüs ve uçaktan rehine kurtarma görevlerinde bu konsept kullanılır. Zırhın az olması sebebi ile yelekler daha küçülmekte ve karşımıza mikro plaka taşıyıcı yelekler çıkmaktadır.

Sadece ön ve arka plaka kullanan Amerikan Delta Force personelleri

 

Son olarak ise 1 aya yaklaşan sızma, keşif, gözetleme, arama görevlerinde 1 adet göğüs plakası yada balistik koruma olmayan göğüs ekipman takımı kullanımı konseptleri vardır. Düşük çatışma riski, arttan malzeme yükü ile balistik korumayı taşımaya imkan olmaz. Tek Göğüs Plakası Rodezya Tipi Göğüs Ekipman Takımı ile birlikte taşınmaktadır.

Rodezya Tipi Göğüs Ekipman Takımı Örneği:

 

Balistik Plakasız Göğüs Ekipman Takımı Örneği:

 

Birinci yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Zırh Sistemleri – I | Piyade

 

Can Yazıcı
Hun Taktik

İlgini Çelebilir!

Türkiye’nin deniz projelerindeki son durumu

14-15 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen Deniz Sistemleri Semineri’nde k…