Anasayfa Haberler 1 Ocak’tan bu yana operasyon bölgelerinde 1445 terörist etkisiz hale getirildi

1 Ocak’tan bu yana operasyon bölgelerinde 1445 terörist etkisiz hale getirildi

0

Terörle mücadele başta olmak üzere Millî Savunma Bakanlığı’nın COVID19 salgınına karşı aldığı tedbirler, devam eden faaliyetler ve gündemdeki konulara ilişkin basın bilgilendirmesi yapıldı. COVID-19 salgını nedeniyle video şeklinde hazırlanan bilgilendirmede şu bilgiler paylaşıldı:

Barış Pınarı Bölgesi

Barış Pınarı Bölgesine 19 Mayıs gece yarısı sızma girişiminde bulunan 10 PKK/YPG’li terörist, kahraman komandolarımız tarafından tespit edilerek etkisiz hale getirilmiştir. Son olay ile birlikte Barış Pınarı Bölgesinde son bir ay içerisinde 66 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Bölgedeki barış ve huzurun devamı için keşif, gözetleme ve insani yardım/destek faaliyetlerine aralıksız olarak devam edilmektedir. Bu kapsamda PKK/YPG terör örgütü tarafından kullanılmaz hale getirilen Haseke ve kırsal kesimleri besleyen Allouk Su Tesisi’nin yeniden çalışması için onarım faaliyetleri başlatılmış,  tesislerin yeniden kullanılır hale getirilmesi için büyük çaba harcanmış ve Kasım 2019’da Haseke ve kırsal kesimine su verilmeye başlanmıştır. Ancak, Barış Pınarı Bölgesinin güneyinde bulunan ve Terör Örgütü PKK/YPG kontrolünde olan Tişrin Hidroelektrik Santralinden sağlanan elektriğin terör örgütü tarafından kasıtlı olarak kesilmesi ve yetersiz gönderilmesi nedeniyle elektrik enerjisine ihtiyaç duyan su tesisleri yeterli seviyede çalıştırılamamıştır.

Sık sık kesilen ve zaten yetersiz olan elektrik, başta Allouk su tesisi olmak üzere Resulayn ve Tel-Abyad’taki su kuyularının tam kapasite ile çalışmasını engellemiş, bölgede su sorunu yaşanmasına neden olmuş, kış koşullarında elektriksiz ve susuz yaşam, bölge halkına çok büyük sıkıntı ve zorluklar yaşatmıştır.

Unsurlarımızın yoğun çabası ve Rusya Federasyonu ile kurulan temaslar sonucu 1 Nisan 2020’den itibaren bölgenin ihtiyacı olan 70 megawattlık elektrik ihtiyacının sadece 10 megawatlık kısmının temini sağlanmış ve gerek Tel-Abyad gerekse Resulayn elektrik hatları ve trafo merkezlerinin büyük bir kısmı onarılmıştır.

PKK/YPG terör örgütünün baskısı nedeniyle yetersiz olan ve sık sık kesilen elektriğe rağmen, alınan ilave tedbirlerle Allouk su tesislerinden istifade eden Tel Tamir ve Haseke’de yaşayan insanların temiz su ihtiyacı Mart ayından itibaren karşılanmıştır.
Sonuç olarak, COVID-19 virüsünün oluşturduğu gündemden faydalanmak isteyen Terör örgütü PKK/YPG’nin, Haseke bölgesine giden suyun Türkiye tarafından kesildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Terörle Mücadele

Terörle mücadele harekâtı, yurt içinde ve dışında aralıksız ve taarruz anlayışıyla devam etmektedir. 1 Ocak’tan bu yana bütün operasyon bölgelerinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1445’dir.

Son bir ay içerisinde PKK/KCK terör örgütünün barınma alanlarına yönelik olarak yurtiçinde toplam 24 orta çaplı, 2 büyük çaplı operasyon icra edilmiştir. Aralıksız sürdürülen operasyonlarda, son bir ay içerisinde 104 terörist etkisiz hale getirilmiş; 5 adet tanksavar silahı, 2 adet uçaksavar, 3 adet keskin nişancı silahı,  2 adet Makinalı Tüfek,  26 adet piyade tüfeği, 46 adet el bombası, 104 adet fünye, 3200 adet uçaksavar mühimmatı, 3700 adet hafif silah mühimmatı, 30 adet havan mühimmatı, 88 adet roketatar mühimmatı, 80 Kg. C-4 patlayıcı madde; 340 Kg. amonyum nitrat ele geçirilmiş; 35 adet antipersonel mayın ile 67 adet EYP imha edilmiştir. Teröristler tarafından kullanıldığı tespit edilen 77 mevzi, sığınak, mağara ve depo ise tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.

Libya’daki Gelişmeler

Libya ile ilgili olarak, daha önce de ifade edildiği üzere amacımız; Libyalıların öncülüğünde ve sahipliğinde, istisnasız tüm Libya vatandaşlarını kapsayan, toprak bütünlüğünü ve ulusal birliğini sağlamış; bağımsız, egemen ve müreffeh bir Libya’nın oluşmasına katkı sağlamaktır. Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından, BM’in tanıdığı Libya halkının meşru temsilcisi UMH’ne, U/A hukuka uygun olarak imzalanmış ikili anlaşmalar çerçevesinde askeri eğitim ve danışmanlık desteği verilmeye devam edilmektedir.

Al-Watiya Hava Üssünde Bayraktar TB2 tarafından vurularak imha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Bell Textron’dan Türk Polis Teşkilatına “Üstün Operasyonel Hazırlık” Ödülü

Amerikan Havacılık ve Uzay şirketi Bell Texton Şirketinden Türk Polis Teşkilatına Üstün Op…