Hazar Roket Takımı ile Söyleşi

0

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2019’da Yüksek İrtifa Roket Kategorisinde yarışarak 1. olan Hazar Roket Takımı‘nın kaptanı Mehmet Serhat Duras Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: Hazar Roket Takımının kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız?

Mehmet Serhat Duras: Esasında takım kurulmadan önce Pamukkale Üniversitesi’nde bir öğrenci kulübünün üyeleri olarak etkinlik planları oluşturmaktaydık. Ancak zamanla bilgilerimizi pratiğe dönüştürebileceğimiz etkinlik arayışlarına girdik ve teknoloji yarışmalarının bunun için çok iyi bir fırsat olabileceğini düşündük. Bu sırada karşımıza TEKNOFEST gibi prestijli bir organizasyon çıktı ve başlattıkları “Millî Teknoloji Hamlesi” akımı da bizi oldukça etkiledi ve harekete geçmemizi sağladı. Biz de ilgilendiğimiz kategorileri belirleyip bu amaç doğrultusunda 2018 Kasım ayında bir ekip oluşturduk. Sonuç olarak takımın tamamen yarışmalara katılmak ve kendimizi geliştirme düşüncesiyle kurulduğunu söyleyebiliriz. Daha sonra amacımız bireysel faydadan ziyade toplumsal fayda sağlamak olarak daha geniş bir perspektife yayıldı ve ülkemize hizmet etmeyi her geçen gün zihinlerimize daha da yerleştirdik.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Mehmet Serhat Duras: Misyonumuz, üreten, gelişen ve geliştiren gençliğin bir parçası olmak, bilime ve millî savunma sanayiine katkıda bulunmaktır. Vizyonumuz ise ülkemizde ve dünyada havacılık ve uzay sanayii alanında yapılan gelişmeleri takip ederek bu alanda katma değeri yüksek teknoloji üretmektir.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

Mehmet Serhat Duras: Takım olarak ilk ve tek katıldığımız yarışma TEKNOFEST 2019 oldu ve katıldığımız ilk sene Türkiye birinciliği elde etmiş olmamız bizi önümüzdeki yarışmalar ve projelerimiz için oldukça umutlandırdı ve cesaretlendirdi. Ayrıca roketimizin ayırma sisteminin özgün tasarımı ve performansının verimliliği dolayısıyla bir patent başvurusunda bulunduk ve sistemimizin patentini aldık.

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Mehmet Serhat Duras: Hazar Takımı ; Mehmet Serhat DURAS (Takım kaptanı), Cem TOPUK (Elektronik ve Yazılım koordinatörü), Uğur YİĞİT (Mekanik koordinatörü), Egemen MERT (Mekanik koordinatörü), Batuhan ÇABUK (Elektronik ve Yazılım) , Ezgi MERİÇ (Elektronik ve Yazılım), Mertcan UYSALER (Mekanik üretim), Ece CENGİZ (Mekanik tasarım), Sena ÖĞÜN (Mekanik tasarım), Mustafa ZABUN (Mekanik tasarım/üretim) ve Talha SORKUN (Mekanik üretim) olmak üzere 11 kişiden oluşmaktadır. Ekibin tüm üyeleri Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisidir. Tüm üyelerin makine mühendisliği öğrencisi olmasına rağmen yazılım ve elektronik alanında bilgili ekip üyelerimiz bu konudaki ihtiyaçları yeterince karşılamaktadır.

Defence Turk: Hazar Roket Takımının hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Mehmet Serhat Duras: Öncelikle ilk hedefimiz TEKNOFEST 2020’ye katılım sağlamak. Bu alanda ülkemizde bu süreci bir kez daha deneyimleyip iyice kendimizi geliştirdikten sonra önümüzdeki senelerde yurt dışında düzenlenen roket ve havacılık yarışmalarına da katılmayı istiyoruz. Bunun yanısıra roket motoru Ar-Ge çalışmaları başlattık. Bu projeyi roket motorunu daha ulaşılabilir kılarak yine kendi ürettiğimiz roketlerimize entegre etmek üzere başlattık ki böylece deneme uçuşlarımızı gerçekleştirebilelim ve dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmayalım.

Defence Turk: Covid-19 Salgını döneminde hepimiz evdeyiz, bu süreci nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Mehmet Serhat Duras: Salgın Türkiye’de görülüp tedbirler ve kısıtlamalar ilan edilene kadar ofisimizde hız kesmeden çalışmaktaydık. Ancak bizler de herkes gibi halihazırda Covid-19 dönemini evlerimizde geçirmekteyiz. Bu süreç içerisinde öncelikli olarak teslim etmemiz gereken raporlarımıza yoğunlaştık. Raporları hazırlarken ofis ortamımızdaki iletişimi ve hızlı bilgi akışını sağlamak için çeşitli platformlar üstünden toplantılar gerçekleştirmekteyiz. Yaptığımız sesli ve görüntülü toplantılarla araştırmalarımızı, tasarımlarımızı ve üretim planlarımızla ilgili çalışmalarımıza devam
ediyoruz.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Türk gençleri olarak çoğu zaman olumsuz ve motivasyonumuzu bozucu söylemleri çok fazla duyuyoruz. Maalesef bu zamana kadar bir başarı elde edemeyeceğine, gelişemeyeceğine, geliştiremeyeceğine ve üretemeyeceğine inandırılmış toplumumuzun bu düşüncesinin kırılması en büyük hayalimiz. Biliyoruz ki bu ülkede milyonlarca zeki ve potansiyel sahibi genç ve girişimci beyin mevcut ve ihtiyacımız olan şey bunun farkına varmak, kaybettiğimiz umudu geri kazanmak.

Takım olarak başarının koşullar zorlu veyetersiz olduğu zamanlarda umutlu ve çalışkan insanların ürettiği çözümlerle geldiğine inanıyoruz. Bahanelere sığınmak yerine ‘koşullara rağmen’ fikrini kavrarsak büyük kitleler halinde çok daha büyük işler de başarabiliriz. Biz ilk günden beri çok çalışarak çok yorularak ama asla sıkılmayarak çalışmalarımızı devam ettiren bir ekip olduk. Çünkü neyin ilgimizi çektiğini, bizi bu umutsuz düşünce yapısına kimlerin sürüklediğini ve yine bu durumdan kendimiz çıkabileceğimizi asla unutmadık. Biz ekip olarak çalışmaya, bilgimizi, ilgimizi, tecrübemizi, başarı ve başarısızlıklarımızı paylaşmaya devam edeceğiz ve bir çocuğun, gencin, yetişkinin bile ilgisini çekersek ne mutlu bize. Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.

Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan teknoloji takımları ile söyleşilerine devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Pars Roket Grubu ile Söyleşi

Hibrit roket motoru üzerine çalışmalar yapan ve alanında ilklere imza atmış olan Pars Roke…