Anasayfa Haberler İran Devrim Muhafızlarına 188 adet yerli İHA teslim edildi

İran Devrim Muhafızlarına 188 adet yerli İHA teslim edildi

0

188 adet İran yapımı insansız hava aracı, İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetlerine teslim edildi.

İran devletine ait FARS Haber Ajansı’nın aktardığına göre, 188 adet İran yapımı insansız hava aracı, İran Devrim Muhafızları(İDM) Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. Teslimat, İDM Başkomutanı Tümgeneral Hossein Salami’nin de katıldığı bir törenle gerçekleşti. Tümgeneral Salami, bahse konu törende yaptığı konuşmada, İran’ın her geçen gün güçlendiğini ve çeşitli teçhizat ve askeri donanım üretiminde kendine yeter bir vaziyete ulaştığını vurguladı. 

Törene katılan İDM Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Ali Reza Tangsiri, yeni İHA’ların, saldırı operasyonları sırasında seyyar ve sabit deniz hedeflerinin havadan fotoğraflarını çekebildiğini belirtti

Tuğamiral Ali Reza Tangsiri

İHA’lar, İran’ın Kabiliyetlerini Artıracak

Törende ayrıca, dikey iniş kalkış özelliği (VTOL) olan Shahab-2 ve Hodhod-4 İHA’ları ilk kez görücüye çıktı. İDM Amiraline göre, Sepehr isimli bir İHA da dahil olmak üzere, bahsedilen üç İHA, savaş gemilerinden kalkış yapabilme yeteneğine sahip. Bahse konu İHA’lar ile İran’ın keşif gözetleme imkan kabiliyetlerinin artacağı belirtildi.

İDM’ye gönderilen İHA’ların biri de Mohajer-6 insansız hava aracıydı. Her türlü hava koşuluna uygun olan Mohajer-6 İHA’nın, dört adede kadar füze taşıyabildiği ve 200 kilometre menzile sahip olduğu aktarıldı.

İDM’ye, İHA’lar dışında, teslim edilen ürünler arasında, iki amfibi helikopter ve füzelerle donanmış dört savaş helikopteri de yer alıyor.

İran, İHA Alanında Dünyada 5’inci Sırada

Ağustos 2020’de, İran Havacılık Endüstrileri Organizasyonu Başkanı İkinci Tuğgeneral Afshin Khajeh Fard, farklı tipte insansız hava araçlarının üretiminde, İran’ın dünyadaki arzulanan konumunu vurguladı. Tuğgeneral Khajeh Fard, ülkelerin hava muharebe gücünü değerlendiren uluslararası kuruluşların, İHA alanında, İran’ı dünyada dünyada 5’inci sıraya koyduğunu ifade etti. 

İlgili Olarak

İran ‘yeni’ balistik ve seyir füzesini tanıttı

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…