Anasayfa Haberler Rus Ordusunda eğitim esnasında Su-35 savaş uçağı Su-30’u vurarak düşürdü

Rus Ordusunda eğitim esnasında Su-35 savaş uçağı Su-30’u vurarak düşürdü

0

Rusya’nın Tver bölgesinde, Su-30 savaş uçağı Su-35 tarafından eğitim uçuşu esnasında vurularak düşürüldü

Rusya Savunma Bakanlığından 22 Eylül 2020 günü yapılan açıklamada, çift motorlu Su-30 tipi avcı savaş uçağının planlı eğitim uçuşu yaparken Tver bölgesindeki Dornikovo köyünün yakınlarındaki ormanlık alana düştüğü belirtilmişti. Açıklamada, mürettebatın fırlatma koltuğuyla atlayarak sağ kurtulduğu, uçağın düşme nedeninin henüz belirlenmediği, olay yerine Rusya’nın Batı Askeri Bölgesinden ekip gönderildiği aktarılmıştı.

tolgaozbek.com‘un Rus Askeri Blog sitesi Glav’ın haberine dayandırdığına göre, bahse konu kazanın havada it dalaşı eğitimi sırasında meydana geldi ve Su-35 savaş uçağını yanlışlıkla Su-30’u vurdu.

Yapılan ilk incelemede yakın it dalaşı eğitiminde Su-35 tipi uçağın pilotu, makineli topu seçti ve eğitim amaçlı simülasyon atışı için tetik çekti. Ancak makineli topta bir önceki eğitim uçuşundan kalan mermiler nedeniyle atış gerçekleşti. Yakından yapılan atışta 30 mm’lik Gryazev-Shipunov GSh-30-1 topundan çıkan mermiler Su-30’da ağır hasara neden oldu. Pilotlar atlamak zorunda kaldı. Uçak Rusya’nın batısında Tver bölgesine düştü. 

Su-35

Suhoy Su-30 Sava Uçağı

Rusya’nın Suhoy havacılık meclisi tarafından geliştirilen çift motorlu askeri hava aracıdır. 1996’da operasyonel hizmete girmiştir. Her iki hava üstünlüğünü yapabilen bir multi-role avcı uçağıdır. Bu özelliğiyle yer ve hava hedeflerine saldırabilmektedir.

1989’da ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve 1992’de ilk Su-30 servise girmiştir. Bir nevi Amerikan yapımı F-15E’nin Rusya’daki karşılığıdır. Batı’nın Wild Weasel uçaklarının yaptıkları görevi icra edebilir. Hava muharebesinde F-15 uçaklarına üstünlük kurduğu Amerikalı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Uzun menzilli füzeleri ile F-15’e fırsat vermeden saldırabilir ve hızla bölgeden uzaklaşabilir. Su-30, 60 mil menzilli ve 30 milden 10 hedefe kilitlenip 2 hedefe saldırabilen Noo1 Slot Back radarına sahiptir. Bu radarla hava kontrolü yaparak Su-27’lerle ortak çalışır, onlara hedef koordinatlarını aktarır ve Su-27’ler de av-önleme görevini icra eder. Lider uçak konumundadır. Donanmada görev yapan Su-30K varyantı da vardır. Havada yakıt ikmali yapabilir. 10 saat havada kalabilecek şekilde geliştirilmiştir. MKI varyantı uzun menzilli darbe ve stratejik hedeflere saldırı için geliştirilmiş ihraç versiyonudur. Kh-31 anti-radar füzeleri ile donatılmıştır.

Rusya, Çin ve Hindistan Hava Kuvvetleri’nde görev yapmaktadır. Hindistan’da lisans altında üretilmiştir. Endonezya’nın ABD tarafından verilmeyen F-16 uçakları yerine 12 adet SU-30K almıştır.

İlgili Olarak

Rusya’da Su-30 savaş uçağı eğitim uçuşu sırasında düştü

Cezayir Hava Kuvvetleri’ne ait Sukhoi Su-30 savaş uçağı düştü

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…