Anasayfa Haberler Genel Haberler “Kafkas-2020” tatbikatı Rusya’da başladı

“Kafkas-2020” tatbikatı Rusya’da başladı

0

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, 21 Eylül 2020 tarihinde, “Kafkas-2020” tatbikatına başladı

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel muharebe eğitimleri kapsamında 2020 yılında almış olduğu tedbirlerin son aşaması olan “Kafkas-2020” tatbikatı, Genelkurmay Başkanı liderliğinde, Güney Askeri Bölge topraklarında 21-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenleneceği belirtildi. Tatbikatın, Rusya Federasyonu’nun güneybatısındaki askeri güvenliğin sağlanması kapsamındaki sorunların çözülmesine yönelik faydalar sağlaması bekleniyor.

“Kafkas-2020” Tatbikatı

İlk aşamada, askeri yetkililerin, tatbikatın oluşturduğu konvansiyonel ortamda, askeri operasyonların planlamasını yapacakları belirtilmektedir. “Kafkas-2020” tatbikatına katılan ülkelerin askeri birlikleri arasındaki karşılıklı ilişkiler bağlamında, hava saldırılarının püskürtülmesi, keşif, arama ve savunma faaliyetlerinin yürütülmesi gibi konular ele alınacaktır.

İkinci aşamada, ortak muharebe operasyonları sırasında birliklerin doğrudan kontrol görevlerinin çözülmesi planlanmaktadır. Kara birliklerinin, havacılık ve hava savunma gruplarının, Karadeniz Filosu kuvvetlerinin ve Hazar filosunun eylemlerini gerçekleştirmesi planlanıyor. Buna ek olarak, tatbikatın, askeri birliklerin “bölgesel savunmanın konuşlandırılması ve yürütülmesi” konularını çözmeye yönelik katkılar sağlayacağı ifade edilmektedir.

80 Bin Kişi Katılıyor

Birliklerin ana faaliyetlerinin, Rusya’nın “Prudboy”, “Ashuluk”, “Kapustin Yar” bölgelerinde ve kara havacılık sahaları olan “Arzgirsky” ve “Kopanskaya ” bölgelerinde gerçekleşeceği belirtildi. Karadeniz ve Hazar denizlerinin sularında, İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’ne ait savaş gemilerinin de katılımıyla, Karadeniz Filosu ve Hazar Filosu gruplarının tatbikatlarının da düzenleneceği aktarıldı.

Bununla birlikte, “Kafkas-2020” tatbikatında ortak faaliyetlerde bulunmak üzere davet edilen ülkeler de bulunuyor. Bu bağlamda Ermenistan, Belarus, Çin, Myanmar ve Pakistan’dan gelen askeri birlikler de tatbikatın bir parçası olarak katılıyor. Rusya dışındaki ülkelerden, toplamda 1.000’e yakın askeri personelin davet edildiği biliniyor. Ayrıca, Azerbaycan, Endonezya, İran, Kazakistan, Tacikistan ve Sri-Lanka’dan gelen temsilcilerin de tatbikata gözlemci olarak katılmayı planladığı ifade ediliyor.

“Kafkas-2020” tatbikatına, askeri oluşum ve savaş birimleri, lojistik ve teknik destek ile hava savunma, donanma ve özel kuvvetler birimleri dahil olmak üzere toplamda 80 bin personel katılması bekleniyor. Eğitim alanlarındaki birliklerin faaliyetlerinde, 250 tank, 450 zırhlı muharebe aracı ve zırhlı personel taşıyıcı, 200 topçu sistemi ve çok namlulu roketatar sistemlerinin kullanılması planlanıyor. 

İlgili Olarak

Rusya’dan hedef İHA’lara karşı tatbikat

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…