Anasayfa Haberler Genel Haberler 747 personelin katılımıyla Yıldırım-12 Beşkaynak Operasyonu başladı

747 personelin katılımıyla Yıldırım-12 Beşkaynak Operasyonu başladı

0

İçişleri Bakanlığınca başlatılan, bölge halkının desteği ile inançlı ve kararlı bir şekilde başarı ile devam eden Yıldırım Operasyonları’nın onikincisi olan “Beşkaynak Operasyonu” başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bölücü terör örgütünü tamamen ülke gündeminden çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek maksadıyla Bitlis İl Jandarma Komutanlığınca  Yıldırım-12 Beşkaynak Operasyonu  başlatıldı. Operasyonda  747 personel ( 44 operasyonel tim) görev alıyor.

13 Temmuz 2020 tarihinde yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik başlatılan Yıldırım (1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11) Operasyonları kapsamında bugüne kadar toplam;

 • 71 terörist etkisiz hale getirildi,
 • 38 işbirlikçi yakalandı,
 • 141 mağara, sığınak ve depo imha edilmiş, çok sayıda silah-mühimmat, gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

 Yıldırım-12 Beşkaynak

Yıldırım-11 Herekol 

Operasyonda Siirt İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.003 personel (56 operasyonel tim) ile başlamıştı.

Yıldırım-10 Norduz

Operasyonda Van İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.040 personel (70 operasyonel tim) ile başlamıştı.

Yıldırım-9 Şenyayla

 • Operasyon Muş, Bingöl ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlıklarında görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.022 personel, (72 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-8 Savur

 • Operasyon Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı sevk ve idaresinde, Mardin-Diyarbakır-Batman İl Jandarma Komutanlıklarında görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH),Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.831 personel (122 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-7 Lice

 • Operasyon Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.495 personel (100 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-6 Karacehennem

 • Operasyon Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 700 personel (47 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-5 Amanoslar

 • Operasyon Adana Jandarma Bölge Komutanlığı sevk ve idaresinde; Hatay-Osmaniye ve Gaziantep İl Jandarma Komutanlıklarında görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), PÖH ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.448 personel (97 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-4 Munzur-Kutu

 • Operasyon Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.006 personel (67 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-3 Ağrı Dağı

 • Operasyon Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı sevk ve idaresinde; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH)  ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.170 personel (86 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-2 Cilo

 • Operasyon Hakkari İl Jandarma Komutanlığında görevli; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.106 personel (74 operasyonel tim) ile başlatılmıştı.

Yıldırım-1 Cudi

 • Operasyon Şırnak’ın Cizre, Silopi ve Irak sınırlarında bulunan Cudi Dağı bölgesinde 58 komando timi, 12 JÖH timi, 12 PÖH timi, 18 korucu timi ve 2 karma tim olmak üzere toplam 102 tim (1485 personel) ile başlatılmıştı.

İlgili olarak

Son 10 günde 118 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye ile İran’dan PKK/PJAK ve bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı ortak bildiri

Savunma Sanayii ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…