Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD Afrika Komutanlığı Libya’daki Rus varlığını sergilemeye devam ediyor

ABD Afrika Komutanlığı Libya’daki Rus varlığını sergilemeye devam ediyor

0

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), daha önce yaptığı açıklamalarla ve paylaştığı fotoğraflarla Rusya’nın Libya’daki askeri varlığını gözler önüne sermişti. Yapılan açıklamalarda Rusya’nın Libya’ya savaş uçağı konuşlandırdığı ve devlet destekli paralı askerlere destek verildiği paylaşılmıştı.

AFRICOM’un yaptığı açıklamaya göre Rus uçakları Mayıs ayı sonundan itibaren Libya’da aktif olarak kullanılıyor. Bu Rus uçakları, Rus hükûmeti tarafından desteklenen özel askeri şirketleri (PMC) desteklemek için kullanılıyor. ABD Afrika Komutanlığı, Libya’daki El-Jufra’dan kalkan bir Rus uçağının fotoğraflarının çekildiğini belirtti. Libya’nın Sirte şehri yakınlarında faaliyet gösteren bir MiG-29 da fotoğraflandı.

ABD Deniz Piyadeleri Tuğgenerali Bradford Gering, “Rusya’nın Libya’ya sürekli katılımı şiddeti artırıyor ve siyasi bir çözümü geciktiriyor. Rusya, NATO’nun güney kanadında stratejik bir dayanak oluşturmaya devam ediyor ve bunu Libya’daki masumların hayatları pahasına yapıyor.” dedi.

Mayıs ayı sonlarında AFRICOM, en az 14 MiG-29 ve birkaç Su-24’ün Rusya’dan Suriye’ye uçtuğunu ve Rus işaretlerini kamufle etmek için boyandığını bildirdi. Bu uçaklar, Birleşmiş Milletler silah ambargosunu doğrudan ihlal ederek Libya’ya uçtu.

AFRICOM halkla ilişkiler direktörü Albay Chris Karns, “Bu uçakların önceden Libya’da olmadığını ve onarıldığını biliyoruz. Açıkçası Rusya’dan geldiler. Başka bir ülkeden gelmediler.” dedi.

Gering açıklamasına, “Bu Rus uçaklarının, uluslararası hukuka uymayacak deneyimsiz, paralı askerleri tarafından uçurulması endişesi var. Geleneksel silahlı çatışma yasalarına bağlı değiller. Bu doğruysa ve bombalama meydana gelirse, masum Libyalıların hayatı risk altındadır.” şeklinde devam etti.

AFRICOM’dan yapılan açıklamada Afrika’da bir numaralı silah tüccarı olan Rusya’nın, kıtadaki şiddet ve istikrarsızlıktan yararlanmaya devam ettiği belirtildi. Wagner Grubu gibi Rus hükûmeti destekli PMC’lerin, Afrika genelinde on altı ülkede faaliyet gösterdiği ve Libya’da yaklaşık 2.000 Wagner personeli olduğu tahmin edildiği de ayrıca eklendi.

ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

AFRICOM: “Rusya Libya’ya en az 14 uçak daha gönderdi”

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hint ordusu 2020’nin ilk yarısında Keşmir’de 229 kişiyi öldürdü

Bir insan hakları grubu, 2020 yılında Hindistan’ın kontrolünde olan tartışmalı bölge…