Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

0

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya askeri savaş uçağı konuşlandırdığını ve Rus devlet destekli özel paralı askerlere destek verdiğini değerlendiriyor.

Rus askeri uçakları, Libya Ulusal Ordusu’nun (LNA) uluslararası kabul görmüş Ulusal Mutabakat Hükümeti ile mücadelesini destekleyen Wagner PMC için yakın hava desteği sunacak gibi görünüyor. Rus savaş uçakları, kimliğinin belli olmasını önlemek amacıyla Suriye’de yeniden boyandıktan sonra Libya’ya ulaştı. 

Afrika Komutanlığı’nın bir numaralı ismi Gen. Stephen Townsend, “Rusya açıkça dengeleri Libya’da lehine çevirmeye çalışıyor. Tıpkı Suriye’de yaptıkları gibi, Afrika’daki askeri varlığını Wagner gibi hükümet destekli paralı gruplar kullanarak genişletiyorlar. Çok uzun süre boyunca Rusya, devam etmekte olan Libya çatışmasına tamamen katılımı reddetti. Şimdi ise Rus dördüncü nesil jet uçaklarını Libya’ya uçarken izledik. Ne LNA ne de özel askeri şirketler bu uçakları devlet desteği(Rusya) olmadan silahlandırabilir, işletebilir ve sürdürebilirler şekilde kullanabilir.

Rusya, doğrudan rolünü gizlemek ve Moskova’ya kötü eylemlerinin inkar edilebilmesini sağlamak için devlet destekli Wagner’i Libya’ya yerleştirdi. ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın askeri eylemlerinin Libya’daki çatışmayı uzattığını ve her iki taraftaki kayıpları ve acıları artırdığını değerlendirdi.

“Dünya, Hafter’ın yeni bir hava operasyonu başlatmak üzere olduğunu ilan ettiğini duydu. Bu Rus paralı pilotları, Libyalıları bombalamak için Rus tarafından sağlanan uçakları uçuracak.” dedi.

ABD Afrika Komutanlığı, Rusya’nın Libya halkı için en iyi olanla ilgilenmediğini, bunun yerine kendi stratejik hedeflerine ulaşmak için çalıştığını değerlendiriyor.

Birleşik Devletler Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı Jeff Harrigian, ‘’Eğer Rusya varlığını Libya kıyısına genişletirse bir sonraki mantıklı hamle A2/AD kapasitesini burada kalıcı hale getirmek olacaktır. Eğer bu gerçekleşirse Avrupa’nın güney kanadında ciddi güvenlik endişeleri oluşacaktır.’’ dedi.

Yapılan açıklamada Rusya’nın Libya’daki istikrarsızlaştırıcı eylemleri, Avrupa’yı etkileyen göç krizini tetikleyen bölgesel istikrarsızlığı da artıracak denildi. 

Birleşik Devletler tarafından sunulan görüntüler:

Resim
Resim
Russia deploys military fighter aircraft to Libya

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Litvanya’ya 6 adet UH-60M Black Hawk helikopter satışı için onay

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …